| Serban_Catalin_1993 a întrebat:

Bună ziua, astazi am fost implicat intr-un accident rutier dintre un SEAT, VW si BMW in localitate in urmatoarea situație:
SEAT era oprit la trecere de pietoni, eu conducand autoturismul VW observ pe SEAT de la o distanta aprox de 50 de metri si incep franarea. Cu cativa metri de a ma opri complet observ un BMW ca se apropia cu viteza destul de mare si destul de aproape. Constient ca impactul fiind iminent am mai avansat (lasat sa mearga masina tot pe frana) oprindu-ma complet in spatele SEAT-ului la o distanța de 1 metru in ideea de a-i face mai mult loc pentru a opri in conditii de siguranta. Acesta nu a reusit sa opreasca, lovindu-ma in spate si am fost propulsat in SEAT si lovind-ul pe acesta.
Repet, in tot acest moment am fost cu piciorul pe frana, se vedea din spate ca aveam luminile de franare rosii aprinse, iar in momentul impactului am fost oprit complet.
Am mers la politie sa declaram accidentul azi, vineri 13.12. 2019 si am fost programati pentru solutionarea cazului luni 16.12. 2019.
Prin prezenta intamplare vreau sa va intreb cine este vinovat, cine si de la cine ia asigurarea si cine isi repara masina prin RCA?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel care te-a lovit din spate este vinovat, atat de stricaciunile produse tie cat si celui din fata ta.

| sierra1 a răspuns:

"vreau sa va intreb cine este vinovat"

ce contează ce zicem noi, important e ce zice poliția

| Panamax a răspuns:

Asigurarea BMW-ului plateste tot.O sa te cheme sa-ti evalueze daunele si sa-ti propuna sa o repari intr-un service agreat.Iti recomand sa ceri banii si sa o faci in regie proprie cu piese sh, care sunt mult mai bune decat aftermarketurile care se pun in service.O sa-ti ramana niste bani din treaba asta.