| Începătorul988 a întrebat:

Astazi de dimineata tocmai ce am avut un mic "accident". Eram pe banda de dreapta/inainte si un domn imi taie fata brusc fara a avea timp de franare pana a opri masina. Ma rog, am franat pana la aproximativ 10/15km/h, si l-am lovit in bara spate. El nu avea nimic, numarul meu fiind putin sifonat. Ma rog, l-am rugat sa facem amiabila, zicand ca este vina mea(ca nu aveam distanta) si el era cu gura mea sa ii ofer suma de 600ron daca nu se duce la politie.
Ce este de facut in acest caz? Mentionez ca avea si o doza de bere desfacuta in masina. Masina lui fiind un Renault Megane 3 Break.

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu a fost „intamplatoare" manevra lui. Scopul lui era sa te stoarca de bani. Ne intrebi ce este de facut. Dar cum ati procedat voi, pana la urmă?

| Începătorul988 explică (pentru darrio2007):

M-am urcat in masina si am plecat, vazand ca nu pot discuta cu el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuia sa te duci la politie. Nu ai de ce sa faci amiabila cu unul posibil baut si care iti cere bani

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

Parea ca e vina mea de aia am vrut amiabila. L-am lovit drept in bara, nu l-am prins in laterala din pacate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

Du-te la poliție, orice ar fi nu-i da bani.
Oricum 100% a fost vina lui, e neacordare de prioritate dacă ți-a tăiat fața, ce distanță puteai tu să ai?

| Frank51 a răspuns:

Daca nu ai facut nici-o paguba suna la politie si fa sesizarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descrie mai bine situația.
Nu-i da nimic. Trebuia să chemi poliția pe loc dacă avea berea...acum n-ai ce mai face.

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Eram pe banda de dreapta sau inainte, si mi-a taiat fata franand brusc. Nu aveam viteza, aveam undeva la 50/60, si pagubele lui maxime a fost o mica zgarietura, care nu parea a fi de la numarul meu. Aveam impresia ca nu avea nici asigurare, masina era cu volan pe dreapta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

El unde era? că asta nu se înțelege. Ți-a tăiat fața venind de undeva sau, pur și simplu, era în fața ta și a frânat brusc?
Mergi la poliție.

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Era pe banda de inainte(b2). Si a taiat fata franand brusc, fara a fi un nevoit sa evite ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

E vina lui

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

E ca și cum te-aș depăși în scurt și aș frâna imediat brusc

| Începătorul988 explică (pentru anonim_4396):

Chiar asta a facut laughing) eu deja aveam piciorul pe frana, urmand o intersectie.

| Uvox a răspuns:

Te duci la poliție.
E cel mai sigur.
Daca poliția stabilește că din cauza ta s-a produs, asta e dar macar e safe.
Unde ti-a tăiat față, benzile erau separate de linie continuă? Înainte de intersecții de obicei sunt.

| Începătorul988 explică (pentru Uvox):

Mi-a taiat fata, si mi-a franat brusc in fata mea. Am franat pana la 10/15. Masina mea nu a avut pagube prea mari, doar o zgarietura de la numar si numarul putin sifonat.

| Uvox a răspuns:

Stiu un caz asemănător (coleg de birou) in care polițistul ca sa scape repede a hotărât ca cel din spate nu a păstrat distanța si nu a adaptat viteza la...bla bla. Pe principiul "lovești in spate, esti vinovat". Am inteles ca se practică dar chiar si asa de ce sa ii dai bani unui nesimțit?
E neplacut dar eu m-as duce la poliție daca nu vrea amiabilă. As declara ce a facut si gata. Lumea e plină de nesimțiti si șoselele nu fac excepție.
Poate este o întâmplare, dar daca face faza asta zilnic si "smecherește" 600ron sau mai mult...zic ca e profitabilă treaba.
Se practica in Rusia.

| Începătorul988 explică (pentru Uvox):

Bara lui avea o zgarietura, dar parea cam veche.
Nu cred ca ar fi fost de la numarul meu.