| Vasilicamosbatran a întrebat:

Buna ziua. Cauciucurile mașinii mele nu mai sunt bune(au ieșit țepi prin ele).
Și neavând bani de unele noi.
Am vorbit cu cineva să îmi dea 4 cauciucuri Sh sa merg macar o luna, până îmi iau unele noi.
M-am uitat pe DOT și pe fiecare scrie câte ceva, nu sunt toate la fel.
Pe una scrie 4503, pe alta 5002, după 2007 și ultima 1700.
Ce înseamnă codurile astea?
Și ele mai sunt bune? Macar o luna?
La viteze mari 120 140 180 etc. Sunt bune?
Ofer funda.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca imi aduc aminte din tineretile mele DOT-ul urmat de 4 cifre reprezinta asa:
-primele doua reprezinta saptamana fabricatiei anvelopei si urmatoarele doua anul fabricatiei;

La tine ar fi asa
4503 -saptamana 45 anul 2003
5002 -saptamana 50 anul 2002
2007-saptamana 20 anul 2007
1700 - saptamana 17 anul 2000

Anvelopele astea trebuiau aruncat demult pentru ca si ele "expira" eu stiu dupa 6-7-8 ani de zile materialul din care sunt confectionate, chimic se deterioreaza

Si da poti merge cu ele 1 luna dar nu fa prostia sa mergi tare sau in regim de rally, mergi batraneste!
Nu da bani pe ele, daca le primesti gratis accepta-le daca nu nu!
Cumparati anvelope noi, ele pot face diferenta dintre viata si moarte!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bagă-ți ceva în dot.
Toți proștii știu de dot, carvertical și Volkswagen. Astea sunt cuvintele cheie pentru "mașini bune".
În realitate sunt niște șobolani paraleli cu domeniul auto, dar vor să fie mințiți frumos.
Ia anvelopele și pune-le pe mașină. Dacă sunt de calitate, merg 30 de ani fără să se degradeze, nu 2-3 ani.
RAR-ul când verifica niște anvelope se uită la uzură și deformări, apoi la dimensiuni. DOT e pentru proști și produse alimentare.

| relian a răspuns:

Pune cauciucuri de aceiasi masura, asta verifici, te uiti pe cauciuc, undeva sunt ceva numere dar nu cum ai aratat tu, is alte numere cu slas intre ele, ceva de genul 255/45/16 acolo trebuie sa te uiti.Tote trebuie sa fie la fel, nu brandul masura.

Mergi si cu masuri diferite nu se intampla nimic dar e mai bine sa fie toate de aceiasi masura, asa cum si tu mergi cu pantofii aceiasi masura laughing
Bine nu stiu in Europa cum is notate cauciucurile dar banui ca peste tot e la fel.

| johnnny123 a răspuns:

Chiar iti propui sa mergi cu 180km/h cu patru cauciucuri diferite si vai de mama lor?

Răspuns utilizator avertizat