| pisika a întrebat:

Buna ziua!
Cine imi poate explica detaliat cum se monteaza un dinam (cu frecare) pe bicicleta?
Am cautat pe internet dar nu am gasit nimic ce m-ar putea ajuta.
Multumesc!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai greu sa fii de folos cand postezi prezentari ale unor dinamuri fara frecare, desi pisika precizeaza foarte clar "cu frecare". Si nu cerea descrieri, ci instructiuni de montare.
Nu cred ca vei gasi foarte curand astfel de instructiuni pe net, pentru ca operatiunea este atat de simpla incat este foarte putin probabil ca cineva sa se fi straduit sa descrie asta detaliat. Dinamul se monteaza pe furca rotii din fata sau din spate, cu ajutorul suportului care se prinde ca o bratara in jurul acesteia, cu ajutorul a doua suruburi de la extremitati. Dupa ce s-a fixat suportul astfel incat rotita dinamului sa fie la nivel cu mijlocul anvelopei, cu ajutorul celui de al treilea surub se regleaza apropierea fata de anvelopa, astfel incat distanta dintre anvelopa si rotita dinamului sa fie minima, dar cele doua sa nu se atinga. Reglajul se face bineinteles cu dinamul in pozitia "decuplat".
Cu ajutorul unui fir electric se face legatura intre cablul farului si surubelul din partea inferioara a dinamului.
Intre suport si furca bicicletei este recomandat sa se puna un bandaj de cauciuc, insa acesta fiind un izolator electric, trebuie adaugat un cablu pentru masa. Acesta este de preferat sa fie legat direct intre suportul farului si suportul dinamului.
La unele biciclete, pe furca este sudat un suport, asemanator cu o saiba ovala. La acestea nu mai este nevoie de suportul primit odata cu dinamul, prinderea se face cu un surub+piulita direct pe acea saiba, singurul reglaj necesar fiind cel pe verticala, foarte usor de realizat datorita acelei ovalizari.

Later edit - am pus si o fotografie gasita pe net, la care am adaugat niste explicatii. Daca dinamul este exact cel din poza prezentata de tine, ii lipseste suportul tip bratara. In lipsa acestuia dinamul se poate monta numai daca bicicleta are prevazut din fabricatie un suport sudat pe furca.
http://img153.imageshack.us/img153/3326/dinam.jpg

| pisika explică:

@ katala: multumesc pentru linkuri, din pacate nu e tipul de dinam pe cre il am eu. eu am un astfel de dinam -> http://www.pedouaroti.ro/images/FA-DI-SA_WK.jpg
- e cel clasic.

| pisika explică:

@ regis: multumesc pentru indicatii, chiar mi-ai fost de ajutor!
Acum am inteles mai bine cum se monteaza acesta, multumesc si pentru imagine, eu nici pe aceasta nu am vazut-o pe net, ca m-as fi descurcat. Bicicleta mea nu are suportul pentru dinam pe furca, dar am suportul acela tip bratara de care ai mentionat, care nu este in poza. De data asta, fara teama de a-mi zgaria oja de pe unghii, ma apuc de montat laughing)
zi frumoasa tuturor!