| WhiteCobra99 a întrebat:

Buna ziua. Doresc sa achizitionez un Logan MCV 1.5. Am permis de vreo 3 ani, dar nu am avut masina pana acum. As dori sa va intreb anual, excluzand combustibilul, cam cat m-ar ajunge toate cheltuielile? As dori sa va intreb daca merita sa iau masina pe diesel avand in vedere situatia mondiala cu Diesel-ul, as vrea sa tin undeva la 5 ani masina. Poate doriti sa-mi dati si nidte sfaturi. Eu sunt de parere ca o masina chiar e un mare consumator si vreau sa confirm sau infirm opinia. Mulțumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Depinde ce MCV doriți. Din prima sau a doua generație.
Luați un benzinar, dacă nu îl încărcați la maxim.
Cheltuielile depind în principal de istoricul tehnic. Cine l-a avut, doar l-a forjat sau carnetul de revizii este la zi.
La fel cu dumneavoastră. Aveți grijă de mașină sau doar o forjați.

| Panamax a răspuns:

Cand vezi un politist cu MCV poti sa-l intrebi
Toate camioanele,tractoarele,masini agricole,vapoare, locomotive, generatoare etc sunt diesel. Inca 20 de ani de acum incolo o sa mai fie pe piata motorina.
Cand o sa apara masina electrica cu autonomie de 1000km si incarcare rapida fara sa stai la coada o sa mai vorbim.
Deocamdata sistemul energetic nu este pregatit sa faca fata la numarul de statii de incarcare necesare.

| WhiteCobra99 explică (pentru Panamax):

Totuși m-ar ajuta o aproximare.

| WhiteCobra99 explică (pentru romeo78):

Posibil sa o forjez, pentru ca nu prea am avut. Fac tot posibilul sa nu.