| anonim_4396 a întrebat:

Imi doresc sa-mi achizitionez o masina, dar nu am bani suficienti ca sa-mi permit o masina buna.
Intrebarea mea e: sa-mi iau golf4 berlina diesel sau logan 2007 diesel berlina.

Astept parerile voastre... va multumesc.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Golfu ala e blestem pentru voi, abia astept sa dispara 100% ca numai de tigania aia se discuta. Iati loganu si benzina ca motorina e vai si amar de ea o sa le interzica curand

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nici, nici. Daca nu ai bani suficienti pentru o masina buna, bani pentru INTRETINEREA unei masini ai? Gen minim-minimorum ~1000 RON lunar care sa poata intra in c*&ul conservei?

| CtBogdan a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Bani pentru intretinere si revizie exista fara nicio problema.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CtBogdan):

In cazul asta s-ar putea sa existe si pentru un credit la o Dacie noua... sau ceva de genul, pana in 12000 EUR. Nu de alta, dar la astea noi pe linga combustibil si ulei nu prea bagi mai nimic in ele.

| Sofer a răspuns:

Ce buget ai de mașină?
Câți bani câștigi lunar?
Cauta o mașină care nu are o întreținere complicata și nu e foarte scumpa.
Cauta o mașină care îți place ție si pe care ți-o dorești cu adevărat. Grija mare la samsari.

| romeo78 a răspuns:

Logan din 2008, facelift.
Golf 4, e o mașină de 500 de euro în Germania, vândută fraierilor din România, triplu.
Motive sunt o mie, cel mai simplu, Golf 4, la tehnică, este asemănător cu Logan 2004. Fără electronică, fără internet, fără echipamente de siguranță deosebite.
Iar diferența dintre un Golf 4 și un Golf 8, e enormă.

| tzionut a răspuns:

Lasa SH-ul si ia una noua. 5 Ani nu ai dureri de cap. recomandarea mea e una cu consum redus. Eu am luat un hiunday i10 anul trecut cu 8400 euro varianta baza + tichet rabla (9996 fara), mai dotata decat un logan in privinta securitatii.

| PuieMonta2002 a răspuns:

Cauta un Volkswagen Golf 1, eu am luat unul functional din 1981 cu 500 de euro, se gasesc destul de ieftine

| NotNamed a răspuns (pentru PuieMonta2002):

Din '81 si nu s-a dezmembrat toata masina la prima cheie? Ma mir...

| PuieMonta2002 a răspuns:

Si e si mai frumos ca aspect decat golf 4