| Gimmie1ツツ a întrebat:

Faza scurta se foloseste pe timp de ploaie? Si daca da, cum imi dau seama din bord care esta faza scurta si cea lunga? Multumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, se foloseste.
Ai niste martori, difera usor de la masina la masina. La fel ai si o pozitie la menta de control a luminii. Sper ca nu ai permis de pui asemenea intrebare

| mihai69 a răspuns:

Da.
După ce martori (becuri de control) ai aprinși pe bord și după poziția comutatorului de lumini.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faza scurta (sau luminile de intalnire) sunt aprinse atunci cand comutatorul de lumini este pe pozitia de faruri aprinse, iar in bord nu este aprins becul albastru.
Acel bec aprins indica faza lunga (de drum), deci cand ai aprins farurile (din stanga, cum au majoritatea masinilor), si nu esti pe faza lunga, e clar faza scurta.
La Logan nu ai acel buton din stanga bordului, invarti de capatul manetei de semnalizare, pana ajungi la semnul pentru faruri, adica ultima pozitie. Cand tragi de maneta spre tine, se aprinde faza lunga, cu becul albastru din bord. Cum spuneam, cand nu e aprinsa faza lunga, esti pe faza scurta.
Indicator de faza scurta nu exista la nici o masina, exista doar cel albastru de faza lunga, iar la unele rable, un beculet verde care indica pozitiile aprinse.