| Cash a întrebat:

Am un ford fusion din 2007 si nu stiu cum sa comut intre faza scurta si cea lunga, in bord apare numai martorul pentru faza lunga (de culoare albastra ), poate sa ma lamureasca cineva?happy

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca te sperie ca nu ai martor de faza scurta, îți faci griji degeaba. Constructorul a presupus ca vezi singur când sunt farurile aprinse si te atenționează doar când aprinzi faza lunga.

| valentina2392 a răspuns:

Serios? Nu doresc sa par arogant, dar chiar ne gasim cu asemenea intrebari? Maneta care o ai ca si semnalizare impinge de ea sau trage spre tine. Astea sunt singurele miscari la orice masina pentru a comuta faza scurta cu cea lunga happy Daca nu-ti merge faza scurta, e posibil sa fie ceva in mod automat care iti tine doart faza lunga din cauza ca ai vreun bec ars, sau chiar amandoua! Intai umbla la acea maneta, verifica daca se intampla ceva cand impingi de maneta sau tragi de ea spre tine, dar nu tragi ca sa o rupi happy Si daca simti un click la acea maneta si nici o schimbare la faza, inseamna ca e in mod automat, ai becurile are... (cred, nu am mai intalnit asa ceva, dar nimic nu-i imposibil) Sau daca iti apare in bor un A incercuit, e dat pe automat, Daca are masina faza lunga automata happy