| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua! Ma numesc Michael si locuiesc in Norvegia de cativa ani. Am cateva intrebari referitoare la permisul de categorie A1 (motocicleta de 125cc). Tin sa mentionez ca am buletin romanesc, si vin in tara in fiecare vara (apx. 2 luni vacanta). Permisul de categorie A1 in Norvegia poate fi dur la buzunar, cu preturi de apx. 2000-2500€, pe cand in Romania este mult mai ieftin. Problema este ca imi e tare frica ca o sa pic sala si o sa vin inapoi in acasa cu coada intre picioare. Pe cand de oras/poligon nu prea imi fac griji. Cam cat de greu este examenul teoretic/sala? In caz ca pic sala ce urmeaza? (As mai avea o vacanta la toamna) As vrea si niste sugestii de motociclete tip A1 (buget 2.000-3.000€). Alegerea mea momentan este Yamaha YZF R-125. Ofer funda raspunsurilor concrete!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In caz de pici sala, nu mai urmează nimic, fiindca examenul teoretic este obligatoriu ei eliminatoriu, fiind parte din Legislatia Rutiera, pe care trebuie sa o înveți foarte bine ca sa fii capabil sa selectezi raspunsul corect la toate intrebarile.
Numai dupa ce iei sala, esti programat la traseu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauta grupuri de romani in Norvegia pe Facebook, ei te vor lamuri. Invinge-ti frica. Succes!

| MihailaMariusDenis a răspuns:

Salut îți recomand aplicația https://play.google.com/......ps/details
Eu am luat sala fără nici macar o greșală iar orașul nu este așa de greu eu am făcut 10 ore și am luat important este să fi calm să te concentrezi.
La început nu îți recomand o motocicleta peste 1500 pentru că eu am făcut greșala să i-au o Honda cbr 125 și am dat-o pe jos ia-ți cel puțin 4-5 luni un motor ieftin iar apoi poți trece la Yamaha Yzf sau mt de 125, Honda cbr 125.
Eu am avut Yzf iar poziția este extrem de incomodă mai bine te uiți la mt 125 sau cbr 125 la început plus că sunt și foarte fiabile.