| iliescu23 a întrebat:

Maine am examenul auto, traseul dar de B1 si am niste nelamuriri pe care vreau sa mi le explice doar cine știe.
1)trebuie sa schimb banda pentru a trece de un vechiul oprit, obstacol, masini parcate etc fara ca examinatorul sa imi zica?
2) trebuie sa revin mereu pe banda de la bordura?
3) daca merg foarte incet voi fi depunctat?
4)Sfaturi utile despre examen aveti? Ce sa fac, ce sa nu fac?

Răspuns Câştigător
| Robotziii a răspuns:

Salut! Sunt un "proaspat" detinator de B care e aceiasi treaba cu B1 doar ca difera puterea masinii. Am permisul de cateva luni dar imi aduc aminte perfect ziua examenului. La prima ta intrebare este normal sa schimbi banda daca observi in fata ta un autovehicul oprit/stationat gresit bineinteles cu ajutorul semnalizarilor. Trebuie sa circuli pe banda care te ajuta sa te incadrezi corect urmatoarei directii pe care o va spune examinatorul. (De regula daca sunt 2 benzi si ai drum lung intins circula pe prima banda). Daca mergi sub 30km/h bineinteles ca vei fi depunctat. (Poti depasi si 30 dar depinde de examinator, cel mai bine 30km/h). Sfatul meu este daca ai porbleme cu emotiile sa bei niste magneziu cu B6 dizolvat in apa, si sa nu te lasi intimidat de examinator ca persoana. Sa fii foarte atent la trecerile de pietoni, ambulante, politie, jandarmi (care pot fi in misiune) si in rest aplici regulile invatate in legislatie, cedeaza, STOP, prioritate in sens. Multa bafta!

2 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Desigur, te uiti sa poti sa faci manevra, semnalizezi intentia corespunzator legislatiei (daca dai orasul deja stii teoria de la sala), depasesti si revi pe banda ta. Cat despre viteza, depuncteaza doar daca mergi cu o viteza sub 30 la ora. Ca potential incepator oricum ai limita la 40, nu te obliga nimeni sa mergi la limita maxima... Si sa fi sigur pe tine, daca te vede politaiul ezitant depuncteaza la sange...

| UNkF a răspuns:

1. Da dar nu o sa stai in spatele lui pana pleaca laughing)) ai grija asigurate cand faci manevra din depasire.
2. Da normal ar trebui sa mergi pe banda 1.
3. iti da 3 puncte ceva de genu am luat si eu de 2x3p ca am mers incet dar aveam 30-40 km/h
4. Atentie mare. Asta conteza in rest e simplu.
P.S si fara emotii dar n-ai cum cand il vezi pe garcea in uniforma langa tine.