| alexuL97 a întrebat:

O intrebare despre Ford Focus MK3 2013. Acum 3 saptamani mi s-a ars becul de pe faza scurta de la farul din dreapta. Nimic important. L-am schimbat si totul a fost bine. Ieri in schimb, mi s-a ars si de la farul din stanga tot de la faza scurta. Intrebarea mea este: in cazul in care mi se arde un bec la un far, trebuie sa schimb acelasi bec si la celalalt? Trebuie sa fie ambele din acelasi "set"? Intreb aceasta pentru ca am mai auzit din alte parti si vreau sa stiu daca este adevarat. Astept raspunsuri si multumesc tuturor anticipat.

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

Durata de functionare a becurilor este asemanatoare si este normal sa se arda in interval scurt unul dupa altul, asta este motivul pentru care TREBUIE sa schimbi ambele becuri deodata. Nu este obligatoriu sa fie din acelasi set (e o nebunie) dar este foarte recomandat sa fie de la acelasi producator si aceeasi putere.

1 răspuns:
| Adelin25 a răspuns:

Da, daca nu sunt fac scurt si se ard