| FSt a întrebat:

o mica problema am la un scooter, si nu stiu cum sa fiu mai pe inteles in a explica problema,... deci toutul e ok merge bine insa la pornirea de pe loc e varza si nici nu urca de loc, tin sa spun ca are vlaga/putere in el dar nu isi da drumul numa dupa ce merge vreo 5 -10 m asa incet incet de pe loc apoi se accelereaza dintr-o data si are un sprint de numa, faza e ca atunci cand vreau sa urc aia 5-10 m nu mai poate sai parcurga ca sa se poata accelera ( practic mai pe scurt nu se accelereaza numa dupa ce merge un pic asa incet) precizez ca am schimbat cdi,carburator complet bujie,bobina, fisa, role variator... spuneti-mi va rog ce sa ii mai fac?! multumesc

3 răspunsuri:
| paulthegame a răspuns:

Dupa ce ai scris carburatorul trebuie reglat, doar atat

| Bybanu a răspuns:

Asa face si al meu...la inceput se accelereaza [se aude] dar nu prinde viteza de pe loc ci dupa cativa metri.

trebuie reglat carburatorul k-lumea, curatat filtrul de aer, bujia sa fie buna

cate am patit eu din cauza la o bujie, am demontat motorul si dupa montaj tot nu mergea, si am schimbat pur si simplu bujia si merge struna...

| FSt explică:

Am curatat carburatorul, apoi l-am schimbat cu alt carburator, bujia am schimbat-o si tot asa face, ce sa-i mai fac? imi vine sa ii dau foc nu poate fi ceva pe la magnetou?