| Darius2122 a întrebat:

Bună ziua! Pentru a folosi girofar galben, este necesară vreo autorizație? Vă mulțumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ce ai avea nevoie de asa ceva? Normal ca trebuie.

| GigiMD a răspuns:

În România, utilizarea girofarelor galbene este reglementată de lege și este permisă doar pentru anumite categorii de vehicule și în anumite condiții. În general, vehiculele care pot utiliza girofar galben sunt cele care efectuează lucrări pe drumurile publice, vehiculele care transportă bunuri periculoase, vehiculele de deszăpezire și altele asemenea.

| Darius2122 explică (pentru GigiMD):

Asta știu pe care mașini se folosesc girofarele, eu voiam să știu dacă eu ca șofer dacă folosesc girofarul galben, am nevoie de vreo autorizație, mașina pentru care se va folosi girofarul galben este destinata tractărilor auto/asistență rutieră.