| Ioan20022222222 a întrebat:

pentru o bicicletă cu motor de 80cc este nevoie de permis?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Ai nevoie de permis de categoria AM. Se poate obtine de la 16 ani. Bicicletele cu motor intra in categoria mopede.
Conform OUG 195/2002, asa cum a fost modificata si completata prin L.203/2012, Anexa nr.1 si art.6, pct.21 si conform pct. 6, partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare.

| Ioan20022222222 explică (pentru Salontanul):

Atunci... știe cineva vreun mijloc de tranport cu care as putea sa ma deplasez (fara sa dau din pedale) in afara de hoverboard sau trotineta?

| Salontanul a răspuns (pentru Ioan20022222222):

Nu! Facand o gluma poti sa faci un vehicul cu panze. L-am vazut pe unul in Sahara ca si-a facut un triciclu cu panze. Inca mai este trotineta electrica dar am inteles ca din Parlament a pornit o initiativa legislativa si pentru reglementarea circulatiei lor.

| Ioan20022222222 explică (pentru Salontanul):

Atunci altceva mai exista?

| Salontanul a răspuns (pentru Ioan20022222222):

Nu! Am spus si sus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de categ A1. Nici AM nu te ajuta la 80cc

| Ioan20022222222 explică (pentru suntserios):

Chiar daca iau motorul de 49cc?

| suntserios a răspuns (pentru Ioan20022222222):

Pentru ala de 49 tot iti trebuie AM.

| Ioan20022222222 explică (pentru suntserios):

Ah..., ai vreo idee de alt mijloc de transport, fara pedalat?

| suntserios a răspuns (pentru Ioan20022222222):

Trotineta electrica care nu prinde mai mult de 25km/h

| Ioan20022222222 explică (pentru suntserios):

Imi poți recomanda una, cu un buget mai redus, dar sa fie o calitatr bună?