| Alexus1234 a întrebat:

bicicleta cu motor pe benzina de 80cc necesita permis in 2020?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Citeste codul rutier, lasa colegii

e destul de clar in codul rutier

CATEGORIA A1
Motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg. Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, A1 chiar

| Alexus1234 explică (pentru suntserios):

Pai un coleg mi-a zis ca nu trebuie

| suntserios a răspuns (pentru Alexus1234):

Citeste codul rutier, lasa colegii

e destul de clar in codul rutier

CATEGORIA A1
Motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg. Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

80cc intra deja in subcategoria A1, deci trebuie permis in toata regula.
Plus ca orice vehicul cu motor cu ardere interna trebuie sa fie omologat si inmatriculat (la primarie in unele cazuri), deci daca nu ai acte la bicicleta aia, nici macar nu e legala pentru a circula pe drumurile publice.