| 12332 a întrebat:

Bună ziua! Pot sa ma plimb cu un moto cross pe camp la vârsta de 13 ani?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este permis ca un copilas de 13 anis a conduca un motocros.
te poti plimba in cuertae proprie pe raspudnerea parintior, dar nu ai voie sa iesi nicaieri sis a sofezi nici macar pe cam, ca nu ai nici macar varsta sa poti merge cu bicicelta pe strada, adica peste 14 ani fara permis.

La motocross este necesar permis si 16 ani impliniti.

"Ce permis am nevoie pentru motocross?

Carnetul A1: De la 16 ani, motociclete până la 125 cmc și 14, 96 CV.
Este necesară promovarea a 4 examene: teoretic specific, teoretic comun, deprindere practică și circulație practică."

https://gijonmotoweekend.com/......ss%3F.html

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poți conduce pe proprietățile private închise circulației publice, cu acordul administratorului.

| ReddY25 a răspuns:

E cam riscant

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic poti deoarece legea conducerii unui autovehicul fara permis se aplica doar pe drumurile publice. Doar sa nu incalci o proprietate privata sau sa faci alte prosti.

| Mihai0101 a răspuns:

Nu ai doar 13 ani nu e voie un motor de genul cantareste si peste 90km categoric NU!

| MotoBlitz a răspuns:

Salut! Da, doar dacă:
1-drumul tau către camp nu este drum public (șosea, stradă, uliță)
2-campul nu este domeniu privat sau este închiriat sau este folosit pentru pașterea bovinelor, caprinelor, ovinelor, cabalinelor, etc.
Îti recomand sa mergi catre acel camp pe un drum fie forestier (prin padure) fie printr-un lăstăriș deoarece acolo sunt șanse de 0 ca sa te întâlnești cu poliția, dar dacă nu ai cum, mergi cu motorul oprit pe lângă ea către câmp.
Dacă vezi ca sunt ciobani, vacari sau pur si simplu animale pe camp, evita sa treci prin jurul lor deoarece acolo este teren închiriat si ei pot chema poliția ca le distrugi iarba pentru păscut și ii poluezi fonic.
Dacă vrei sa mergi prin padure, ai mare grija la copaci! Daca vrei sa mergi pe camp ai grijă la gropi!
Ce capacitate cilindrică are motocross-ul tău?
Să nu uiți sa iti iei costum mulat in 2 straturi (tricou cu mânecă lunga și geaca de piele daca nu ai de piele merge si de fâș, dar sa iti iei, chiar daca este cald!), pantaloni de piele/fâș/blugi LUNGI (nu din alte materiale!), Șosete scurte (neapărat șosete pentru grip), ghete de iarnă/bocanci, nu orice fel de adidași! Si SA NU UITI DE CASCA MOTO!
Trebuie să îți asumi anumite condiții ale motociclismului
1-te poți frige daca atingi motorul si/sau toba de eșapament
2-sunt 70% șanse să cazi
3-daca dai in gropi poți sa cazi in cap
4-nu merge cu viteză că sunt gropi si denivelări si poți sa rupi suspensia față sau sa distrugi unghiul de fugă
5-odata tot o sa cazi happy
Dacă dai nas in nas cu poliția printr-o minune fantasmagorică, comportate civilizat și extra respectuos, o sa scapi MAXIM cu o amenda de 500 lei, dar dacă faci ce ți-am spus eu nu o sa ai ocazia sa te întâlnești cu ei. Si eu sunt motociclist de la 12 ani, dar am avut grijă la tot si toate ca sa nu apară probleme si nu am avut nici macar o tangență cu poliția
Daca ai si alte întrebări, nu ezita sa scrii la comul acesta.
Have Fun And Care About Yourself!