| GlobalElite a întrebat:

Buna ziua! Puteti sa imi dati niste sugestii de bicicleta full suspension mtb in valoare de vreo 2000 de lei adica 20 de milioane si vreau sa aiba o furca buna si marimea m/s si sa ma dau cu ea pe scari etc? Orice sugestie e bine venita!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La banii ăștia nu găsești nimic full suspension, doar un hardtail.

https://click4sport.ro/biciclete/mtb

Dacă încercai în urma cu vreo 2-3 ani, aveai noroc ca la acești bani sa cumperi o bicicleta full suspension ( decentă ca echipare), din Decathlon. Astăzi, datorita inflației, preturile la biciclete au explodat în Decathlon. Spre ex în anul 2019 am cumpărat Rockrider ST100 din Decathlon cu 999 lei, iar astăzi costă 1400 lei. Pe această bicicleta am învățat sa merg. A fost o provocare pentru mine, ca adult. Sa nu mai zic ca în prezent, acum eu fiind biciclist experimentat cu mulți km de pedalat prin România, pot spune ca bicicleta asta nu ar merita nici 600 lei.

1400 lei, aproape cât am plătit în 2020 pe o alta bicicleta tot din Decathlon un pic mai bine echipată. 1350 lei m-a costat în 2020, și nu știu pentru ce 1400 lei in prezent pentru o bicicleta ST100.
Însă din decathlon recomand bicicletele și nu prea ( indiferent de care ar fi ea)
Piesele cu care vin ele ( foi pinioane, lanț sau anvelopele) se uzează extraordinar de repede. Mai ales dacă sunt produse de decathlon ( Rockrider, Btwin, Microshift). După vreo 600 km aproximativ va trebui înlocuita transmisia cu totul si costa sa zicem, vreo 400 lei dacă vrei sa pui ceva calitativ de la Shimano. Aici incluzând o transmisie modestă, poate ai alte aspirații spre Shimano mai performant de atât ( de la Deore în sus). Si prețul mereu va fi pe măsură.
Iar cu bicicleta Rockrider 520 am luat prima căzătură abia anul acesta, după 3 ani, iar numai din atât s-a crăpat janta ( produsa, bineînțeles, tot de către Decathlon) si a trebuit sa înlocuiesc roata cu totul. 355 lei a costat o roata nouă ( dar alt producător) + montaj si transfer disc, montaj pinioane noi. Asta, printre altele. Nu stau sa mai înșir căruța de bani pe care am băgat in bicicleta pentru ca avea piese fâs.

Ți-am zis asa, ca sa știi in mare despre bicicletele din Decathlon. Poate te gândești sa iei de acolo. Însă ca buget, nu vei găsi nimic fully în banii ăștia nici măcar SH. De la 3500 lei în sus costa o bicicleta full suspension cu o echipare okay și în care nu va trebui sa faci ulterior investiții. Vezi tu, eu am plătit puțin pe bicicletă in 2020 dar în schimb am făcut cărare la service pentru piese si upgrade-uri. Mai bine plătești mult si este o bicicletă echipată cu piese de calitate, decât sa plătești puțin și apoi plângi când vezi cât costă piesele noi pe care trebuie sa le cumperi și montaj Șamd.

Sunt pasionat de bicicletă, știu despre ce vorbesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totuși, ținând cont de vârsta ta ( abia acum am văzut câți ani ai), cred ca nu ai mari pretenții ce tine de echipare. Adică nu ești genul de biciclist înrăit, cum sunt eu, care pune accent pe echipare. Vrei doar pentru ieșiri ocazionale.

S-ar potrivi și bicicleta asta

https://www.emag.ro/......DW6KRHMBM/

Dar nu te aștepta la cine știe ce performanțe. Am zis, o bicicleta fully cu adevărat bună costa de la mult la foarte mult. Sunt acele fully pentru enduro ( de umblat prin munți) si acele fully pentru downhill ( doar coborâri, coborâri abrupte). O bicicleta de enduro ajunge sa coste de la 3000 lei pana 9000 lei poate și mai mult. O bicicleta de downhill de la 5000 lei pana la 20.000 lei. Performanța costa bani, chiar foarte mulți. Te poți convinge în link-ul pe care l-am atașat mai sus de la click4sport.ro. Unele biciclete costa cât o mașină. Când îți va intra sportul acesta în sânge, poate vei ajunge sa dai atâția bani pentru o bicicleta. Maxim 5000 lei sa zic ca as da pentru o bicicleta dar una de șosea. Asta comparând felul meu de a merge pe bicicletă ( mai mult sosea), in comparație cu bugetul. O bicicleta de 5000 lei o întreți decent. Când o bicicleta de 20.000 lei va trebui sa vinzi un rinichi sa o întreți. Nu te bagi la o bicicleta scumpa dacă nu ai și bani sa o întreții. Asta e morala. Sau sa iei bicicleta scumpa numai cât sa te dai mare, dar sa nu o folosești mai deloc. O scoți din casa numai asa "precum la expoziție". De când ma dau am văzut multe specimene cu biciclete scumpe, dar mergeau foarte rar.

| GlobalElite explică (pentru anonim_4396):

Dar asta n-ar fi mai buna? https://www.emag.ro/......DGT3YPMBM/

| anonim_4396 a răspuns (pentru GlobalElite):

Ce ai atașat aici este o bicicletă hardtail. Adică are suspensia doar în față. O bicicleta fully este acea bicicletă cu suspensie și in fața și in spate, conceputa mai mult pentru terenuri accidentate care ajuta sa nu simți atât de puternic șocurile si la fese.

Cu o bicicletă hardtail vei putea merge mai ușor pe asfalt, când cu o bicicleta fully nu vei putea merge niciodată pe asfalt la viteza normală întrucât suspensia spate va încetini mult bicicleta. Poate acele biciclete care vin cu suspensiile blocabile, dar aceasta funcție o găsești doar pe anumite biciclete.

Ce arăți aici este tot o bicicleta pentru teren accidentat, dar la o coboare, chiar si forestier, vei simții șocurile la fese si trebuie sa faci coborârea mai mult stând ridicat din șa. Când o bicicletă fully este cu mult mai potrivită pentru asta, mai ales dacă vorbim despre o bicicleta cu suspensii bune. Dar și aici intervine din nou bugetul.

Si bineînțeles, dacă alegi sa mergi pe poteci prin pădure sau forestier, dar totuși nu uita de presiunea pe care o pui în camere. Eu la asfalt pun 2, 35 bari maxim 2, 40. Adevărat, a se vedea mai întâi pe marginea anvelopei presiunea maxima recomandată de producător pentru a nu face ( Doamne Ferește), vreo explozie. La asfalt eu pun 2, 35/2, 40. Dacă am drum și pe teren accidentat, scad presiunea din camera la 2 bari si asa poți merge lejer pe teren accidentat. Am manometru pentru asta, verific presiunea din camere.
Dacă alegi sa intri pe teren accidentat cu rotile prea umflate, practic îți va da senzația ca te aruncă din șa precum calul care nu vrea călărit.