| agent0007 a întrebat:

Buna ziua, sper sa gasesc pe cineva care poate sa imi raspunda la intrebare. Vreau sa schimb capetele de bara la masina si nu stiu daca trebuie separat stanga, separat dreapta sau nu are importanță.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Se schimba per fiecare punte in parte, puntea fata sau puntea spate, setul este format 1 stanga 1 dreapta, fata-spate.
Ai nevoie pe fata schimbi setul din 2 piese de pe fata.
Calicii schimba si doar 1, sunt calici care au amortizoarele praf pe fata si ei cumpara 1 bucata din dezmembrari, ca sa iti faci o parere ce calici sunt unii...nici nu ar merita masina astfel de oameni!
Revenind la subiect pe langa capetele de bara vezi ca mai ai acolo in articulatii cate ceva : bielete, pivoti, bucse, bascule, alea sunt bune?
Nu-s mecanic, dar ma gandesc ca nu se pot uza singurele doar capetele de bara, asta daca nu au fost schimbate celelalte piese mai sus mentionate recent, cu alta ocazie
Dupa ce schimbi capetele de bara sa stii ca trebuie sa refaci geometria

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Oricum le schimbi la service auto nu tu acasa, asa ca ei o sa i ti raspunda la intrebare deoarece ei cu aceasta se ocupă toata ziua, stiu si daca se schimbă amindouă sau doar una si la ce pret se pot înlocuii, mergi la ei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de constructia masinii, dar toate modelele care imi vin in minte acum, sunt diferite stanga/dreapta. Comanzi unul de stanga, celalalt de dreapta.

| relian a răspuns:

Daca sunt drepte,atunci nu conteaza, merge in orice parte. Daca are o anume curbura, is stinga/dreapta.

De unde cumperi o sa spuna daca e stinga/dreapta, daca nu scrie in descriere nimic, atunci nu conteaza, care si unde pui.Si pe net de cumperi trebuie sa specifice la descrirere.

| Dgecko a răspuns:

Nu stiu daca am voie sa pun link`uri aici, n-am mai facut-o pana acum, dar ca sa-ti faci o idee iti las un exemplu mai jos:
https://www.epiesa.ro/cap-de-bara-lemforder-2993002-epsid-529163.htm
La acest exemplu specifica partea de montare: punte fata, stanga.
Din cate stiu si eu, da sunt separate, dar ma pot insela.
Incearca pe site-ul respectiv din exemplu, introduci datele masinii tale si gasesti exact ce ai nevoie sa afli/cumperi.
Sper ca te-am ajutat!