| Cris9595 a întrebat:

Buna ziua!
Știți cumva dacă pot preda permisul de conducere, pentru ca nu conduc absolut deloc? Îl am de aproximativ 10 ani, dar nu am mai condus din 2015, deoarece am lovit mașina (destul de ușor ce-i drept), dar de atunci nu pot depăși teama de condus. Am încercat sa caut variante pentru a depăși aceasta teama, dar efectiv nu reușesc. Vreau sa îl predau pentru ca sunt convinsă ca nu o sa mai conduc pe viitor, iar pentru faptul ca îl dețin, soțul meu încearcă de atâția ani sa ma covinga sa fac ore de condus și sa depășesc aceasta teama.
Multumesc,
O zi frumoasa!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Expira acuși. Nu îl mai reinoiesti și gata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu il predai il lasi acolo ca el o sa expire si nu il mai reînoiesti niciodata si gata numai pui mîna pe volan nu toti pot fi soferi profesionisti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie să predai permisul că nu poate fi anulat la cererea ta.

Unde e emis permisul, șeful de acolo anulează permisul numai după ce citește el personal ceva.

La tine nu e cazul că nu îți anulează permisul la cererea ta.

Poți să consideri că nu îl mai ai și nu îl mai prelungești când expiră după 10 ani.

Atunci va trebui să îl schimbi cu altul valabil 10 ani și tu nu mai faci asta.