| Habarnuamcenumepum a întrebat:

Buna ziua TPU, am o intrebare, sa zicem ca idee eu am un permis de categoria A2 si la 20 de ani iau permisul de categoria A, adica acela cu care pot conduce motociclete mai puternice. Intrebarea mea pot conduce si o masina cu categoria A, adica daca pot conduce o motocicleta puternica? Imi pare aiurea sa nu poti conduce si o masina simpla.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, cu categoria A nu poti conduce masini. Ai nevoie de categoria B.
De ce sa ti se para aiurea?
Sunt doua lucruri total diferite.
Una e sa manevrezi 2 roti, alta e sa manevrezi 1.5t de fiare pe 4 roti

| Habarnuamcenumepum explică (pentru suntserios):

Daca o luam logic gandeste-te la un kawasaki ninja h2r daca nu stii ce este este una dintre cele mai puternice motociclete motocicleta aia poate duce 400km/h si prinde suta in 5 secunde mie imi pare ca daca poti fi responsabil de monstrul ala poti fi rrsponsabil si de un logan sau un passat amarat

| suntserios a răspuns (pentru Habarnuamcenumepum):

E irelevanta responsabilitatea.
Trebuie sa stii sa conduci masina, sa o parchezi, sa schimbi vitezele, sa folosesti pedalele, sa aproximezi marimea etc etc etc

| Habarnuamcenumepum explică (pentru suntserios):

Ok inteleg dar daca este sa o luam si la categoria a si la b exista un lucru comun cu ambele poti conduce un vehicul tu crezi ca cu un motor nu exista frane si nu te invata cum si unde sa parchezi in sensul asta sunt destul de asemanatoare

| suntserios a răspuns (pentru Habarnuamcenumepum):

Cum bre sa fie asemanatoare?
Hai serios acum?
Tu faci parcare laterala cu moto?
Faci garare cu moto?
Schimbi vitezele la fel ca la masina?

| Habarnuamcenumepum explică (pentru suntserios):

Nu zic asemanatoare in sensul asta zic ca sunt asemaamatoare ca ambele se conduc sunt fiare ambele au motor adica sunt vehicule chiar daca una e pe doua rotii si una pe 4 adica nu orice prost poate lua permis de motocicleta cum nu oricine poate lua permis de masina adica pentru ambele ai mevoie de o maturitate anume sa le conduci

| suntserios a răspuns (pentru Habarnuamcenumepum):

Da, și să conduci 7 tone e asemănător cu 3 tone și tot ai nevoie de alt permis. Realitatea e că sunt foarte diferite, și mai zic odată. Nu conduci cu maturitatea.

| Habarnuamcenumepum explică (pentru suntserios):

Nu conduci cu maturitate normal dar iti trebuie un nivel de maturitate sa iei orice permis adica daca nu era nevoie de maturitate puteai sa îți iei eprmisul si la 12 de acea e nevoie de 18

| vlllaaddd a răspuns:

Cum adica sa conduci masina cu categoria A? in categoria A sunt doar motociclete, in categoria B, B1 sunt masini

daca ai permis categoria A si conduci o masina din alta categorie fara a avea permis la acea categorie vei fi pedepsit penal