| crzmax72 a întrebat:

Bună ziua TPU!
De ce îmi apare si se stinge martorul ABS în bord după ce pornește motorul? Adică nu când pun doar contactul ci după ce pornesc motorul. (VW Golf 4 1.9 sdi 2003).

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă nu se mai aprinde, nu-i nici o problemă. Drum bun

| relian a răspuns:

Scaneaza si vezi care sensor da ABS on, chiar daca se stige lumina, el deja este inregistrat in memoria computerului.
Scanezi, vezi care sensor da eroarea aia si verifici, sensorul, scoti de la butucul rotii, vezi daca are murdarie pe el, daca are pilitura si cureti.
Daca este curat, atunci trebuie verificat daca este bine conectat, verificat daca functioneaza defectuos, asta folosind un aparar de masura si comparind cu ceilanti sensori care ar fi buni si nu dau eroarea respectiva.

Cam asta ar fi problema, daca apare, apoi se stinge.

| JohnTuca a răspuns:

Martorul ABS ar putea să apară și să dispară din cauza unei erori legate de sistemul ABS. Cel mai probabil eroarea este cauzată de o problemă legată de senzorul ABS sau de cablajul care conectează senzorii ABS la unitatea controlerul ABS. Pentru a verifica acest lucru, trebuie să verificați senzorii ABS și cablajele și să încercați să curățați contactele.

In mare parte ai nevoie de o diagnoza, iar in functie de erori se stabileste si modul de reparare.

Dacă problema persistă, ar fi indicat să aveți mașina verificată de un mecanic auto.