| Rudh a întrebat:

Bună ziua. Va rog sa îmi spuneți și mie ce sa fac am un scuter PEDA este în 2 timpi nu mai pornește. Nu am baterie pe el îl pornesc doar la peda. Lam pornit de 2 ori si nu a mai pornit pe urma îmi curge benzina din carburator. La început efortul pedalei era mai mare pana a pornit adică trebuia sa apas cu piciorul mai tare pe peda ca sa pornească acum când apăs pe peda este mult mai ușor și imi curge și benzina din carburator când dau la pedala si nu porneste ce trebuie sa fac?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Dacă îți curge benzina din carburator (ciudat!) înseamnă că ai o problemă - nu mai funcționează plutitorul sau „cuiul" (supapa) care închide accesul benzinei.
Iar faptul că pedala se rotește mai ușor poate fi din cauză că nu mai merge ambreiajul (nu cuplează). Sau nu mai ai compresie. Cine știe? nu ai spus dacă se simte că ar roti sau nu motorul.