| Marian_Alcomar_1975 a întrebat:

Bună ziua, vă rog un pic de ajutor.
Mașina în cauză TOURAN 2005, ștergătoarele nu mai funcționează ( au început să meargă greu, până au căzut), am găsit 1 motoraș stânga șofer ( Mașina are motoraș individual pentru fiecare parte), dar surpriză nu funcționează. Nu am avut timp să măsor dacă îmi ajunge tensiune la bornele motoraș. Mă puteți ajuta?
Mulțumesc anticipat

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai nevoie de ALTUL, găsești si in orice oraș (atenție la pârghii!) sau noi pe net (la bani buni)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu o duci in service? Ăia stiu exact ce are, doar tu sa ai banii de reparatie.

| VoidEternal a răspuns:

Vezi sa nu fie gripat mecanismul stergatoarelor inainte sa schimbi motoarele. Nu s-au ars degeaba.

| JohnTuca a răspuns:

Da, înainte de a schimba motorul ștergătoarelor este recomandat să verifici dacă mecanismul ștergătoarelor este blocat sau nu. În cazul în care mecanismul este blocat, acesta poate fi cauza pentru care motorul nu funcționează. Poți verifica acest lucru manual, mișcând ștergătoarele cu mâna, pentru a vedea dacă se mișcă ușor sau există rezistență. În cazul în care mecanismul este blocat, va trebui să îl repari înainte de a instala noul motor ștergătoare. De asemenea, dacă nu poți măsura tensiunea la bornele motorului, poate fi nevoie să verifici și sistemul electric, precum și să verifici dacă există probleme cu întrerupătoarele de pe panoul de control al ștergătoarelor sau sigurantele.