| anonim_4396 a întrebat:

Cum functioneaza un motoras electric de pe o masina teleghidata obisnuita?

3 răspunsuri:
| bozo a răspuns:

Un motor electric miniatural de curent continuu este format din:
1. rotor - 3 bobine legate la 3 sau zone de alimentare defazate la 120 de grade
2. stator - 2 magneti permanenti si 2 perii
Functionare:
Periile alimenteza 2 zone de pe rotor. Asta face ca una dintre bobine sa miste rotorul spre unul dintre magneti datorita defazajului dintre pozitia bobinei si a zonelor de contact. in acest moment rotorul se invarte cu maxim 60 de grade indeajuns ca periile sa atinga alte 2 zone de contact alimentand urmatoarea bobina. Aceasta continua miscarea inceputa de prima. Samd.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

(baterie borna +)-----fir-----[motor]------fir-----(baterie borna -)

| onubufonu a răspuns:

Raspunsul il gasesti pe http://electronics.howstuffworks.com/rc-toy.htm (pentru How Radio Controlled Toys Work)