| ALEXALEJANDRO57 a întrebat:

Buna ziua, vreau sa cumpar o remorca de 1300 kg la mana a doua cu sistem de franare, adusa din Germania cu numere germane....cam cat ar costa inmatricularea ei in Romania, se poate tracta cu carnet B si la cat timp se face revizia tehnica?
Mmesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa conduci ansamblul (masina remorca) doar daca nu depaseste 4.250 kg, avand in vedere prevederile OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, pct.3, citez:
"f)categoria B:
1.autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2.ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"
La celelalte 2 intrebari nu stiu raspunsul, dar il gasesti pe internet.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Categoria B permite conducerea unui autorism (cu masa maxima autorizata de 3500 Kg.) si remorca pana in 750 Kg.
Masa maxima autorizata (MMA) este cu incarcatura cu tot.
Categoria B extins permite tractarea unei remorci pana la 4250 Kg (MMA).
Pentru remorci mai mari trebuie B+E.
Atentie! Limitele maxime sunt pentru remorca si incarcatura. De exemplu daca ai remorca cu masa de 600 Kg. si ai numai permis categoria B, n-ai voie sa depasesti 150 de Kg. la incarcatura!