| mihai567 a întrebat:

Salutare. Vreau sa imi cumpar si eu o masina adusa din Germania. Masina a avut deja scoase cele 3 randuri de numere rosii. Ceea ce vreau sa stiu este daca pot sa cumpar masina acum si sa o inmatriculez doar peste o luna sau doua, chiar daca stiu ca nu prea pot sa circul cu ea intre timp(o tin acasa).
Se poate asa, sau este obligatoriu sa o inscriu cand o cumpar de la proprietar?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Conform legii o poti tine in garaj cat vrei cu conditia sa nu o pui in circulatie pe drumurile publice dar la tine acasa o poti tine cat vrei nu te obliga nimeni sa o imatriculezi!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu circuli cu ea nu este obligatoriu s-o inscrii imediat in circulatie. Numai bine!

| sNukki a răspuns:

Poti cumpara masina si sa o ti in garaj cat vrei... nu exista o lege in care zice ca esti obligat sa o inmatriculezi imediat cum ai cumparat-o.

| raznu_cuc a răspuns:

Poti sa cumperi masina, apoi sa o inmatriculezi cand poti/vrei. Nu esti obligat sa o inmatriculezi imediat ce ai cumparat-o. Calculeaza insa ca atunci cand o vei inscrie vei plati: taxa prima inmatriculare, RAR-ul (ca sa o inscrii in circulatie), asigurarea (pe 6 luni sau 1 an) + altele taxe gen placutele de inmatriculare, timbre, dossar etc.