| Gurgiu a întrebat:

Buna ziua, vreau sa cumpăr și eu o mașina adusă de afara, care sunt pașii pentru a înscrie mașina și care ar fi costul? Menționez mașina este adusă intr-un parc auto

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

1. RAR, omologare si emitere CIV, 540 lei
2. Luare in evidență la impozit, 30 RON
3. Inmatriculare, vreo 49 talonul, 40 placutele, 45 daca vrei numar preferential, asigurare RCA pe minim 6 luni (aici pretul depinde de multi factori)
Ca sa poti folosi masina si sa nu o duci pe platforma la RAR, e indicat sa iti faci RCA pe un an din start si sa scoti numere rosii pe 3 luni, costa 40 placutele si 13 lei autorizatia de circulație provizorie.
Daca vrei sa scapi de drumuri si de batai de cap, apelează la o firma de intermedieri, care vor face totul pentru tine, dar te va costa in plus vreo 2x50 de lei întocmirea dosarelor, respectiv 2x100 depunerea lor la primarie si la politie. La RAR de obicei mergi singur. Normal, sunt si unii care lucrează mai scump, am auzit si de 1200 de lei comision, eu ti-am dat preturile minime, de la intermediarul cu care lucrez eu.
Apropo, eu m-am ocupat ani de zile de înmatriculari, dar tot prin firme de intermedieri lucrez, ca prefer sa dau 300 si sa primesc totul de-a gata.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai trebuie sa ii faci RAR ul care e vreo 500-600 lei.

Pe urma e procedura normala de inmatriculare unde trebuie sa platesti asigurarea si taxele pentru numere rosii / negre.

| sierra1 a răspuns:

Recomandare: adresează-te unei firme de intermediere - economisești o grămadă de timp și in ultimă instanță, bani (comisionul lor acoperă pe deplin drumurile pe care NU le mai faci)