| sorinux a întrebat:

Ca sa fac o modificare in CIV la RAR, mi s-a soys trebuie sa am o procura notariala de la proprietarul din CIV...nu pot sa-l gasesc pe proprietar pentru ca nu mai este in tara...ce pot face in acest caz?
Am toate actele : CIV, Talon, contract vc, fisa inmatriculare, certificat fiscal pentru radiere si cei de la RAR tot nu vor sa modifice in carte fara procura...e foarte ciudat.
Stie cineva o solutie?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Suna la sediul central RAR si cu siguranta vei gasi intelegere, mai ales daca stii cum sa pui problema. Ai dat peste vreun batut in cap, am fost la RAR cu multe masini si niciodata nu mi s-a cerut o procura, desi nu eram proprietarul masinilor.
In plus, contractul de vanzare-cumparare este absolut suficient pentru a dovedi calitatea de proprietar.

| sorinux explică (pentru regis):

O sa mai sun odata. Desi am mai sunat acum 2 saptamani si le-am zis ca mi-au cerut procura si ei au spus ca da imi trebuie procura.
Acum o sa intreb daca am actele, pot face modificare in civ? sa va ce zice...nu mai zic nimic de procura.
Dar daca imi zice ca nu trebuie si cand merg la RAR ma intoarce inapoi din nou? Ca ma stie aia de acolo ca am fost de 2 ori deja si tot m-au intors inapoi.
Nu stiu ce sa zic..maine o sa sun totusi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa sunt prevederile legale si nu este nimic ciudat ca le respecta. Daca ai cumparat masina trebuia sa o faci legal, prin incheierea unui contract de vanzare-cumparare iar daca o folosesti numai prin incheierea unui contract de comodat.
Singurele posibilitati sunt sa nu faci modificarile sau sa inchei unul din cele doua contracte amintite ori sa obtii procura.

| sorinux explică (pentru Ioandelasal):

Pai am contract de vanzare cumparare, fisa de inmatriculare, fisa de radiere, carte de identitate si certificat de inmatriculare.
Cu toate acestea, nu pot face modificare in CIV ...pai este corect asa ceva?
Proprietarul din carte nu mai are nici o treaba cu masina...a dat tot de ea dar ei tot imi cer procura...

| Ioandelasal a răspuns (pentru sorinux):

Si atunci de ce n-ai facut intai inmatricularea pe tine si apoi sa faci modificarile?

| GGL a răspuns:

Ba nu e ciudat deloc ce iti cer cei de la RAR. Tu practic vrei sa modifici actele unui vehicul ce nu iti apartine. Singura cale legala este sa dai de proprietar sa iti faca procura( sau sa cumperi de la el masina). Pe naspa...se poate rezolva in mai multe feluri...