| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat combustibil consuma o motocicleta (de putere medie) la suta de km?

7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Omotocicleta de putere medie statistic poate consuma circa 4-5 litri la suta de km.Totul depinde de capacitatea cilindrica a motorului.

| covexrobu a răspuns:

In medie cum a zis si Stefan consuma cam 4-5 litri. Dar consumul este influentat de cat de tare tragi tu de maneta de acceleratie. Ca daca mergi mai tare este normal sa iti consume mai mult.

| lifeForJesus a răspuns:

Are dreptate stefan, aprox 4-5 litri la suta de km..acuma depinde si de mana ta!

| StopTheWar a răspuns:

Salut...Depinde de motor. Poate consuma 3L, 4L depinde...

| deleuandrei a răspuns:

Miscate cu motocicleta 100 km si vei vedea cit va consuma...

| jhonny111 a răspuns:

Depinde de capacitatea cilindrica, cat de tare o tragi de urechi dar sa nu uitam si de faptul ca depinde si la ce turatii schimbi.

| alexrider a răspuns:

Depinde de :

-turatia capacitatea motorulu
- viteza
-turatie
-cutia de viteze
- sistemul de alimentare - injecte sau carburatie
-depinde de reglaje la sistemul de alimentare, de filtru de aer.

Pentru o motocicleta de capacitate medie sa zicem 600 vor fi urmatoarele valori:

carburatie- mers normal- 5- 5, 5
- mers sportiv - 8-9

injectie - mers normal- 4-5
- mers sportiv - 7-8

Acestea sunt valori orientative. Daca vrei mai exact specifica modelul motocicletei.