| Nyo a întrebat:

Salutare! Merita sa imi iau o masina cu combustibil GPL pentru oras?(mai mult pentru curierat)
In general ca litrii consuma la suta de km, tot ca Benzina si Motorina?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

GPL se pune doar la motoarele pe benzină (mă rog, există o variantă și pentru diesel, dar e scump, complicat și de fapt face un amestec de motorină și gaz, de i nu e cine știe ce câștig).
Față de consumul standard, când mergi pe gaz ai un consum (în litri) cam cu 10-15% mai mare. Dar cum prețul e cam pe jumătate, se simte economia.

| Nyo explică (pentru mihai69):

Pai o masina simpla stiu ca consuma cam 5-6-7-8 litrii pe suta de km

| Sistemulxxl a răspuns:

Consumul de gpl este cam la fel ca la benzina si motorina. Pretul gpl de 3, 60 lei/litru in loc de 6, 67 lei/ litrul de benzina face diferenta. Incearca hyunai i 10_ exista un model cu gpl de fabrica.

| Tyby148 a răspuns:

Salut eu am folosit la bolt Kia 1.4 GPL si un renalut fluence 1.5 DCI recomand cu ce a mai mare incredere

| Nyo explică (pentru Tyby148):

Hai vorbim pe insta sau Facebook? ca vreau sa stiu mai multe
Nyo_ex pe insta ori Nyo Antonio pe Facebook