| cristi_1959 a întrebat:

Cam cat se mai da spaga acum ca sa iei permisul auto?

30 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Ai gresit nu cred ca se mai ia spaga pentru ca vezi cate accidente sunt din cauza celor care au loat permisu la pitesti si au dat spaga pune mana si invata legislatia rutiera sa fi apt medical si sa fi bun conducator sfatul meu este sa nu incerci sa te sui la volanul masini dca nu esti sigur ca sti sa conduci si sa ai indemanare dca nu esti facut pentru sofat mergi cu tranvaiul sau taxi

| ALEx_7862 a răspuns:

De ce incepeti toti sa spuneti ca mai bine aruncate de pe bloc daca stim cu toti realitatea ca se cumpara aproape orice in lumea asta.

Din cate stiu eu. dar nu-s sigur.cu 500 E tot carnetu daca nu si 1000 E sau 200 numai orashu.acum numai stiu nu am apelat decat la fortele propriibig grin

Oameni buni acceptati realitatea! Nu va mai agitati degeaba doar stiti ca daca bani este.este si "fericire"
Totul are un pret in ziua de azi.

| ALEx_7862 a răspuns:

MG nu te supara. dar poti sa faci ceva? crezi ca se vor opri in ziua de azi cineva sa nu ia bani?

si ca sa-ti raspund la intrebare.Normal ca nu dar incerc sa accept realitatea ca orice in tara asta cu "dreptul" faci de toate. oriunde te duci in romania. Faci ce vrei cu bani si numai zic daca esti fiu de. Te faci "boss"

| Annitu a răspuns:

Cam 100 €

| Mr.Playb0y a răspuns:

Din cate stiu.nu e cazu sa iti faci mari probleme cu banii adica cu 1000 euro. e ok. dar trebuie sa ai relatii straight face nu ia oricine big grin

| louis3 a răspuns:

Cred ca tu esti cu capu, cum sa dai spaga mah? il iei, si dupa ce te urci la volan si provoci un accident, ia zi zum o sa fie?

| Vallutza a răspuns:

La mine in oras e 200 euro, altfel nu ti-l da nici daca se duce un sofer profesionist straight face

| Dominicc a răspuns:

O atentie la trafic si o minte buna.

| robertosi a răspuns:

Pai mai mult de 300 de euro stai linistit dar acum uni ia bani si zice la politie ca iai mituit pe tine te baga 24 de ore prevetiv si ala se duce cu bani mai bine ia si invata nu este prea greu de exemplu eu am 14 ani si stiu deja toata cartea cu codul penal si rutier.Bafta la examen!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata ma desteptule sa conduci cum trebuie ca ne-am saturat de atatea accidente. orice prost poate trece cele doua probe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te poti sinucide decit cu masina?
Sari in cap de bloc!
Daca vrei permisa pune mina si invata, si invata, si invata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai Alex, ce spui tu, darea si luarea de mita inseamna PENAL.
Dar asta nu este tot! Tu te-ai simti in siguranta pe sosea daca toti si-ar lua permise pe spaga?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Buc. cu 300. In provincie cam 200-250. Eu am invatat bine si am luat de fiecare data teoreticul, iar la practic m-a invartit, m-a pus sa fac o gramada de chestii si apoi m-a picat pentru ca a vrut politistul. O sa mai dau si peste o saptamana si tot fara bani ca sunt nesimtiti si nu merita. Daca mi-l da ii arunc 10 ron pentru lumanari si tamaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreo aproape de 700euro pentru categoria b c e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt pentru spaga, pentru ca am picat deja de 2 ori traseul pentru ca asa a vrut politistul. Prima oara a fost inaintea mea un pusti pe care l-a pus sa mearga drept nu mai mult de 50 de metri (fara exagerare!), pustiul a mers cu 20 la ora si i-a dat "admis". Probabil tacsu' daduse spaga, altfel nu-mi explic. Pe mine m-a frecat prin intersectii, pe la calea ferata, si la final m-a pus sa fac si o parcare laterala. La parcarea asta m-a ars. Ca nu e paralela, ca nu e nu stiu cum, rahaturi, masina era la locul ei. A doua oara chiar mi-a zis ca am mers "foarte bine, ireprosabil" dar ca "trebuie sa ma pice" pentru ca la manevra de intoarcere din 3 miscari am uitat sa semnalizez dreapta (e vina mea, stiu, chiar am uitat). De la manevra asta mi-a bagat insa la puncte de penalizare de m-a rupt desi masina s-a intors perfect. Asa ca dati fratilor spaga daca puteti, nu va mai luati dupa toti desteptii care au trecut de loterie si se cred mari asi pe sosele. Examenul asta e subiectiv, e dupa cum vrea p-BIP!-a politistului. Daca examenul ar fi obiectiv, ca la sala, as zice ca e o tampenie sa dai spaga, pentru ca acolo lucrurile sunt clare si tu, candidatul, stii in fiecare clipa ce gresesti si ce nu si la traseu daca stii ca esti un bun sofer, atunci n-are sens sa dai spaga. Dar la traseu nu e asa, un politist in zi proasta ar fi in stare sa-l pice si pe Michael Schumacher, nu va mai luati dupa toti tolomacii care au avut noroc sa nu le ceara nici o manevra si s-au trezit cu carnetul luat din prima pentru ca au stiut sa dea prioritate la o zebra si sa se opreasca la rosu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A, si inca un lucru tot pentru tolomacii care zic ca vai, cum sa dai spaga? Pai spaga e INCURAJATA tocmai de subiectivitatea examenului, daca examenul ar fi gandit corect atunci orice om s-ar gandi: "lasa ca dau de doua ori, de trei ori, pana la urma il iau" dar cand stii ca politistul te poate pica pentru ca nu-i place de mustata ta, sau pentru ca pur si simplu trebuie sa faca un numar de "picati" in ziua aia, evident ca ajungi sa dai spaga. Ca sa nu mai zic ca in prostia lor politistii se impusca singuri in picior fiind asa de rai la examinare. In orice tara civilizata 90% din adulti au permis auto (chit ca numai 50% il folosesc) pentru ca aia stiu ca asta inseamna mai multe masini vandute, mai mult TVA adunat la stat, mai multe impozite platite la stat, mai multa "taxa de drum" adunata etc. Numai la noi e pe dos, prostanii fac tot ce se poate ca sa-ti puna bete in roate cand vrei sa-ti iei permisul, fara sa-si dea seama ca in felul asta tu nu mai dai TVA 2500 de euro pe masina, impozite, taxe, accize pe combustibil de cel putin 2000 de euro anual (si intr-o viata de sofer asta inseamna 60000 de euro dati catre stat!), etc. Si ei insisi, politistii, ar putea avea salarii mai mari daca ar fi corecti la examen, nu daca te-ar pica pentru fel de fel de motive absurde. In prostia lor isi inchipuie ca daca pica in draci, "decongestioneaza" drumurile, de parca daca eu maine iau permisul gata, de poimaine sunt 24h / 24 cu fundul in masina. Nici vorba, o sa-mi cumpar masina si o sa conduc doar sambata si duminica, pentru ca astea sunt necesitatile mele. Asa insa, daca n-am permis, banutii mei stau la banca, un dealer auto moare de foame, statul nu incaseaza nimic si politistii se plang ca n-au bani. Plangeti frate, daca sunteti idioti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru anonimul da mai jos care spune ca -,, Orice prost poate sa treaca de cele 2 probe" are dreptate dar omite ca de fapt sunt cele 3 probe : EXAMENUL TEORETIC - EXAMENUL PRACTIC si POLITISTUL, ultima nu poate s-o treca oricine nu-i asa anonimule?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bine sa ai permis conform legi sa iei corect nu cu spaga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

200 euro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam 500 de euro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decat sadai 500 de euro mai bine mergi fara peremislaughing)rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In bucuresti 250 euro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba daca afli ceva anunta ca si eu caut sa dau spaga la sala l-am cazut o data cu 19 si nu mai vreau iar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia e bai frate fara permis si cu 500 de euroi scapi de 5 ori daca te prinde deci ajungi la penzie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfoa, jur ca inainte sa intru pe acest, am avut un flash back in care am vazut cum toti pulifici si frustati/frustratele se vor irita si vor sari de cur in sus sa "tipe" aaa vaaai, dar cum sa iei canetul pe spaga, vai dar ques que ce ca?! lume de curve virgine si, barbati cu doadoasca ce sa zic.
daca ati trai in lumea reala, ati stii ca tot ce misca in tara asta de rahat se misca pe baza spagii, a pilelor, cunostintelor, etc...mai mult de 50% au permise pe baza grosimii din portofel, asa ca ciocul mai mic si joc de glezne. du-te tu mah louis3 si vezi cum e la traseu cand ai un politist mustacios langa tine care buhaie spaga in el si care oricum e obligat sa aiba si elevi respinsi si sa vedem cum iti tataie tie partea dorsala cand stii ca oricat de bun esti pici.

| MOvidiu a răspuns:

Parerea mea...Invata lucrurile cu cap, lasa emotiile si...ia pe ''barba'' ta.
Daca toti ar lua ''cu bani'' ar fi un ''circ in trafic''

| rafy a răspuns:

Nu se mai da

| eugen71 a răspuns:

Cat costa viata unui om?

| Zohann a răspuns:

Mda in primul rand, nu va mai agitati atata, ca vai ca iei pe spaga, etc happy nu-i vorba din asta 'e vorba ca gen intr-o zi unii din voi veti vrea sa luati carnetu, cel din fata voastra (u fiindui martor) il tine 2 minute ii moare motoru, il pune pe drum drept face o parcare cu ajutoru lui, si este ADMIS iar martoru care vine la volan fiind la randul sau candidat ce credeti...na dat bani. deci va picabig grin cum? Simplurolling on the floor 3 minute frumos, 2 gresesi mici, si dupa aia la parcare iti spune ca e stramba can de fapt e paralela cu masina din dreaptarolling on the floor si pe LG asta iti trage de volan ca sa faci parcare cu fata de pe banda 1big grin, si daca vrei sa iei 2 cm stanga pentru ati lua o raza mai mare putin pentru parcarea cu fata zice ca t bagi in ceilaltilaughing, deci mai bine vorbiti frumos acolo rezolvativa treaba si cu maxim 400 de euro spaga v-ati rezolvat permisu... dar macar sa fiti sigur ca nu reprezentati voi un pericol pentru ceilalti participanti la trafic, sala senvata dar traseul. deh painea si cutitul e la gabor

| Zohann a răspuns:

Sau daca aveti noroc d un gabor cumsecade, bravo vouabig grin:* dar majoritatea sunt la felstraight face pare rau
sau daca sunteti un Einstein in trafic iar bravo vouabig grin si sper sa fiti cati mai multi. mergeti frumos cu 30 la ora p zebra...mergeti cu 50 in bucuresti...cu 70 din bucuresti in timisoara si v-ati rezolvat treburile extrem de repedebig grin
ah am uitat...autostrazi n-avem... dar avem restrictiibig grin
ah si mai rpindeti o aglumeratie in 3 intersectii pan iesiti din bucuresti
ah si unele orase nau centura...sau unele autostrazi gen Transilvania e p o banda
GOOD LUCK \:d/ abia astept sa parcurg traseele din romania...sa-mi rezolv un concediu de 2 saptamani numai pe drumurile conduse de doamna Udrea\dancing si Berceanu
acum serios. n-avem ce face fara a da spagahappy in orice situatie trebuie daca vrei sa fi rapid si eficient.
Daca vreti p calea normala. atunci plecati in alta tara civilizata ca in Romania nu se rezolva nimic normalbig grin