| Bet_Max_1995 a întrebat:

Cand calc brusc frana pedala se intareste si masina nu franeaza, atunci cand o calc progresiv franele sunt bune(passatB5)

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lipsa lichid de frana, calibrare frane.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu mai lucreaza cum trebuie servo. Ori pompa de vacuum (daca are), ori daca nu, o supapa, membrana sau chiar tot mecanismul din tulumba (oala aia pe care sta pompa de frana).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

99% trage aer fals furtunul de vacuum.
Furtunul ala negru care iese din plosca si merge la pompa de vacuum.
Cu motorul pornit pui pe cineva sa apese pedala brusc si tu poti sa incerci sa gasesti pe unde fâsâie.
Este destul de scumpa bucata aia de furtun.

| Bet_Max_1995 explică:

Specific ca nivelul lichidului de frana este optim, ciudat este ca daca o iau progresiv imediat se opreste la orice viteza dar cand ai nevoie adica daca franezi brusc nu mai face treaba, pedala se intareste si nu se opreste prea repede