| besterx a întrebat:

vreau sa tractez si eu o masina (are motorul defect, deci nu am cum sa o pornesc) intrebarea mea este daca o sa raman fara frana la masina?
(cu totii stim ca daca apesi de multe ori pe frana cand e motorul oprit se intareste pedala).

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ramai fara, dar o sa apesi frana foarte foarte greu. Ea functioneaza, insa te ridici in picioare pe ea, ca sa opresti.
De asemenea, daca masina are servodirectie, si volanul se va invarti foarte greu.
Din punct de vedere legal, ai voie sa tractezi o masina numai cu dispozitiv omologat (ștangă, nu funie), ambele masini au toate actele la zi (rca, itp), si ambii soferi au permis.

| relian a răspuns:

Daca e distata lunga, cheama o platforma si o duci pe platforma.Frana functioneaza si fara ca motoru sa fie pornit, la fel si directia.
Deci nu ramai fara frana, decat atunci cand pierzi lichidu de frana.In rest nu ai treaba. Daca vrei doar sa o duc 1-2 km este ok, daca e distanta lunga duo pe sus

| alexwahl a răspuns:

Cu o stanga ti ar fi mai usor. Frana ai tot timpul, doar ca, daca motorul e oprit, nu va functiona foarte bine.Te poti ajuta si de frana de mana.