| Mihailupuleasa a întrebat:

Cand cumperi o masina cum procedezi?
Trebuie sa ma duc sa o verific si apoi ma intorc acasa si astept sa faca actele sau pot face cumva incat sa o iau din prima masina?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dai banii, iti da masina si actele ei + contractul de v-c + FISCALUL (foarte important asta) si pleci acasa. Nu dureaza mai mult de 2-3 ore sa faci toate astea

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De unde iei mașina?

| Mihailupuleasa explică (pentru sierra1):

Zic in general... Caut cam pana in 200km distanta si nu stiu daca trebuie sa fac mai multe drumuri sau doar odata.

| sierra1 a răspuns (pentru Mihailupuleasa):

Certificatul fiscal il iei de la vânzător (la masini SH) după câteva zile!

| suntserios a răspuns (pentru Mihailupuleasa):

Dai banii, iti da masina si actele ei + contractul de v-c + FISCALUL (foarte important asta) si pleci acasa. Nu dureaza mai mult de 2-3 ore sa faci toate astea

| NonZarek a răspuns:

Depinde la ce mașina te referi, noua sau sh.

La noua știu ca iti da direct actele, factura tot pe loc.
La sh trebuie sa faci contract vânzare cumpărare cu vânzătorul, asta nu durează, dacă are toate actele la zi, numa va dați semnătura și cred ca e nevoie și de copi nu știu sigur. După poți sa mergi liniștit cu ea acasă ca este pe numele tău (va dura puțin pana te va lua politia în evidenta) dar dacă nu faci toate actele ca să treci mașina în totalitate pe numele tău, vei putea merge cu ea acasă însă nu va fi de acord vânzătorul fiindcă tu dacă iei amenzi (radar) sau faci ceva boacăne cu mașina, el este taxat deoarece încă figurează mașina pe numele lui.