| Si_Alexandra_Marius_1993 a întrebat:

Buna ziua am sa va intreb ceva ce pot sa fac am cumparat o masina din piatra neamt greseala mea nu am verificat actele masina mergea binisor domnul mi-a spus ca trebuie schimbate bujiile si injectoru zic ok nu prea o avut rabdare sa verific masina ca se grabeste ca are copil ca nevasta trebuie sa nasca bla bla in drum spre casa in bacau ma lasa masina se oprea mai mult de 30km la ora nu se ridica il sun ii zic ca ii duc masina inapoi ca nu merge raspunsu lui a fost da de ce sa mi-o aduci inapoi ajung acasa in final verific actele masina nu era a lui era o firma contract nu mi-a facut ca mi-a sp ca daca imi face contract trebuie neaparat sa o trec pe numele meu in 30 de zile il tot sun sa acum tot astept de o saptamana sa trimita actele da nu stiu ce acte trimite el fiscal ca nu el este proprietar masina e pe o firma din Timisoara as putea sa il duc la politie pentru inselatorie si fals in acte

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai gresit grav, trebuia sa vezi actele masinii si sa n-o cumperi de la unul care nu este proprietar in acte.
Spune-i ca daca nu-ti restituie suma platita ii vei face reclamatie la politie, pentru inselatorie.

| Si_Alexandra_Marius_1993 explică (pentru Ioandelasal):

I-am spus asta din ziua in care am luat-o ca eu duc inapoi si daca nu vrea asa de vorba buna il duc la politie si mi-a spus ca pot sa il duc

| Ioandelasal a răspuns (pentru Si_Alexandra_Marius_1993):

Atunci fa-i plangere penala.

| EduardPirvu a răspuns:

In prezentul caz mergeti dumneavoastra la sectia de politie de domiciliu si depuneti o plangere (cercetarea este penala nu plangerea) in care sa mentionati exact aspectele ce s-au intamplat. Ideal ar fi sa mergeti cu documentele pe care le detineti acum. Se va intocmi in cauza un dosar de cercetare penala sub aspectul infractiunii de inselaciune si fals in acte. Din nefericire daca respectivul nu este proprietarul masinii va trebuii sa ii predati masina adevaratululi propietar si sa il dati in judecata pe persoana in culpa pentru a va recupera prejudiciul! Succes!