| anonim_4396 a întrebat:

Cand este boboteaza si cum se face cu busuiocul?

3 răspunsuri:
| kmarianak a răspuns:

Boboteaza este pe 6 ianuarie.
Tu vorbesti despre niste obiceiuri si superstitii... Gasesti pe http://www.universdecopil.ro/......titii.html informatii legate de busuioc.

| LoveIsAllNeed a răspuns:

Boboteaza nu stiu sigur cand e, dar chestia cu busuiocul e:
Atunci cand vine Popa cu Botezul, rupi putin din busuiocul pe care il are, iar in acea seara il pui sub perna, si se zice ca il visezi pe cel cu care te casatoresti!happy Bafta! Funda?happy

| DizzyRawrr a răspuns:

Pentru multi, ajunul Bobotezei reprezinta un prilej de descifrare a destinului in iubire. Fetele tinere care vor sa isi viseze ursitul trebuie sa "fure" sau sa ceara preotului un firicel de busuioc sfintit. Busuiocul este un element vegetativ investit cu puteri speciale, una dintre plantele cele mai intrebuintate in descantecele de dragoste si cele de maritis. Fata care posteste, se roaga cu credinta si asaza acest busuioc sub perna in ajunul Bobotezei are sanse mari sa isi viseze alesul in aceasta noapte.
Si este in data de 6 ianuarie.