| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti despre faza cu busuiocul sub perna de boboteaza?

4 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Suntem în Ajun de Bobotează, iar tradiţia zice că musai să dormim in acea noapte cu un fir de busuioc sub pernă (tradiţie pentru fetele nemăritate, cu scopul de a-şi visa viitorul bărbat, adica soţ). Busuiocul având provenienţă păgână, cand preotul vine cu Doamne-miluieşte să-ţi strice ultimele clipe de odihnă, cică îl furi de la el, îl înfigi sub pernă şi te pui pe visat.
Alta varianta:
In noaptea aceasta fetele nemaritate isi pot afla ursitul. Se spune din vremuri stravechi, ca in noaptea de 5 spre 6 ianuaire, numita si Noaptea de Boboteaza, ca fetele care isi vor pune busuioc sub perna, il vor visa pe cel, care le este ursit pentru a le pereche in viata.
Unii batrani insa sustin ca ritualul visarii ursitul nu este complet doar cu cel al pusului busuiocului sub perna, ci ca trebuie se ia un fir mai lung de matase sau de lana de culoare rosie, sa se lege un capat al acestuia de crenguta de busuioc sfintita la un preot, iar celalalt capat sa se lege de degetul inelar. Crenguta de busuioc va fi pozitionata la culcare sub perna. In plus, pentru ca visul sa fie unul foarte clar si precis se spune ca este bine sa se manance inainte de culcare o turtita de faina si sare, iar daca vi se face sete nu trebuie sa beti apa, ci doar putina agheazma.
Facand toate aceste obiceiuri de Boboteaza se spune ca fetele nemaritate cu siguranta isi vor visa ursitul.

Sincera sa fiu, nu cred...este o simpla superstitie pastrata de-a lungul timpului, cu toate acestea avem nevoie de ele/sperstitii/ pentru a ne pastra vie traditia.

| aniriiiiii a răspuns:

Sti ca noi romanii suntem supersititosi,desi superstitia e un pacat, mie azi mi-a lasat preotul busuioc, dar din curiozitate voi incerca...voi pune busuioc sub perna big grin

| anonim_6612 a răspuns (pentru aniriiiiii):

Astept raspunsul tau daca ti-l pui :X

| Criiistinutsa a răspuns:

Chiar as vrea sa pun si eu anul acesta busuioc, daca il gasesc pe preot laughing sa cer busuiocblushing :*.