| paulp a întrebat:

Cand se merge cu masina la vulcanizare? Ce inseamna vulcanizarea?

Răspuns Câştigător
| ÎngerCretin a răspuns:

La vulcanizare te duci cand ai probleme legate de rotile masinii. Iti indreapta jantele (doar unii si depinde de cat de tare e indoita), iti umfla cauciucurile, ti le peticesc daca sunt sparte, ti le echilibreaza.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand ai pana de cauciuc ( s-a gaurit sau a explodat cauciucul). Vulcanizare inseamna repararea cauciucului daca este posibil daca nu, inlocuirea lui.

| stlucian a răspuns:

Vulcanizarea:
A modifica structura cauciucului brut prin încălzire cu sulf (obținându-se astfel un produs de o mai mare elasticitate, insolubil în solvenții obișnuiți); a repara, a lipi un obiect de cauciuc cu ajutorul procedeului descris mai sus.
Cand ai pana la un cauciuc/camera se merge le o unitate specializata(service auto/vulcanizare auto)pentru a remedia gaura/spartura /intepatura aparuta in anvelopa cu procedeul descris mai sus happy

| 0x11111051 a răspuns:

Nivelul prostiei acestei intrebari pur si simplu ma uimeste!

Bleadi, cum este sa ai masina si sa nu stii ce ii aia vulcanizare? De pe ce planeta esti? Vulcanizare - locul unde te duci ca sa iti repari/schimbi cauciucurile la masina sau la oricare alt vehicul!

| paulp explică (pentru 0x11111051):

Dar cine ti-a zis ca am masina?!

| ChoChy a răspuns:

Vulcanizarea este pentru masini, tr ajuta sa umfli o roata, sau sa repare ceva de la masina. E foarte simplu