| semyryan a întrebat:

Pe scurt mi-am gasit masina in parcare cu 2 gauri in rotile de pe partea stanga.Are ceva daca merg cu ea asa pana la vulcanizare sa schimb cauciucurile? Vulcanizarea nu este departe undeva in jur de 1 km.

Răspuns Câştigător
| ValyC3 a răspuns:

Hmm, nu suna prea bine sa mergi cu roata dezumflata de tot, daca era umflata macar putin era ok, dar ca sa nu risti sa trebuiasca sa iti cumperi alt cauciuc, scoate roata, sprijina masina cu ceva, si roaga un prieten sa te duca pana la vulcanizare, stiu e greu pentru. cine nu are experitenta dar e ceam mai sigura cale big grin

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Desfaci suruburile cu masina lasata in jos, cand s-au slabit o ridici cu cricul apoi scoti roata si lasi masina asa cum e apoi cand te intorci o pui la loc. Ai nevoie si de roata de rezerva.

| semyryan explică (pentru mgtow):

Da am incercat doar ca cheia de roti s dus dracu scapaa. si nu am de unde sa fac rost am incercat si asta...

| mgtow a răspuns (pentru semyryan):

Nu ai un vecin sa iti imprumute un cric? Spune-i ca trebuie sa mergi cu autobuzu sa iti repare roata si te intorci inapoi repede.

| semyryan explică (pentru mgtow):

Hmm nu ai inteles nu am cheiee de roti... numai e buna cric am. da ce fac cu el ridic masina si apoi cu ce o desfac?

| mgtow a răspuns (pentru semyryan):

Apelezi la macara sa iti duca masina la vulcanizare si iti iei o cheie de la ei daca au.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai sa tai cauciucurile si o sa trebuiasca sa cumperi altele

| semyryan explică (pentru suntserios):

Nu cauciucurile sunt preoblema de jante imi este frica sa nu se strambe ca oricum cu cauciucurile numai am ce face...

| mgtow a răspuns (pentru semyryan):

Ai asigurare la masina il poti chema sa iti duca masina la vulcanizare doar pentru ce platesti asigurarea laughing asta e varianta 2ª

| semyryan explică (pentru mgtow):

laughing Da ar fi ceva si asta...

| suntserios a răspuns (pentru semyryan):

Poti sa iti indoi si jantele, mai ales daca iei o mica groapa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai sanse mari sa strici buzele jantelor, ca nu-s facute sa calci cu ele.
Ce-i drept, am un vecin cu E-klasse (majoritatea Mercedesurilor n-au rezerva), care a mers cateva zeci de km dupa o explozie. Avea modelul de jante de tabla (cred), originale, cica masina mergea ok cu 60-70km/h fara cauciuc, iar la vulcanizare, au luat baietii roata la ciocan vreo 2 ore, dupa care au montat cauciucul si n-au fost probleme. Si e genul de om care merge cu 200km/h prin sate de cate ori are ocazia laughing
Eu zic sa cauti pe cineva cu cric, si alta masina (un vecin cu o dacie ceva, care te ajuta pe 20 de lei), sa demontezi rotile in parcare, sa le duci cu masina lui la vulcanizare si sa le montezi tot in parcare.
Eu am patit aceeasi faza in Cluj, dar aveam cric si cheie. Mi-am pus rezerva pe spate, am demontat si roata de pe fata, am oprit un taxi si am mers cu ea la vulcanizare.
De asta urasc orasele mari!