| MarioTm a întrebat:

Salut,TPU!
Are ceva daca circul cu masina vara cu anvelopele de iarna?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod legal poti circula vara cu cauciucuri de iarna insa nu este recomandat deoarece are alte caracteristici de aderenta si franare fata de cele de vara/sezon cald.Neajunsurile s-ar putea numi : uzarea lor destul de rapida, zgomotul de fond mai puternic, franare mai putin eficienta si fluieratul enervant in curbe.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Legal nu. Se uzeaza cauciucurile de iarna si gata. Am un prieten care nu-si mai cumpara de mult cauciucuri de vara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauciucurile de iarna se useaza foarte repede vara, plus caldura nu le prieste deloc si in anume situatii nu vor functiona conform standardelor. Un exemplu ar fi la franarile foarte puternice

| relian a răspuns:

Nu are ce sa se intimple.Dar ca tot citii intrebarea ta am si eu o intrebare.In RO nu sint cauciucuri ALL SEASON?

| crytical a răspuns (pentru relian):

Ba da sunt. Dar am si eu o intrebare, la tine acolo, banii cresc in copaci?

| relian a răspuns (pentru crytical):

Nu vad ce are a face banii cu ce am intrebat eu.Am intrebat ca eram doar curios atit.La mine aici unde sint nu exista cauciucuri de iarna sau de vara, deci de aia am intrebat.Nu stiu deci de preturi acolo.Deci unde sint eu diferenta cind vine vorba de bani este facuta doar de brand nu cai de vara sau iarna.Deci daca sint in RO cauciucuri all season atunci e de bine. Spun asta in ideea ca stiam ca era o lege cum ca vara trebuie sa ai de vara si bla bla.Si daca legea mai este valabila ma intrebam daca ai cauciuc all season esti legal? Oricum lile din RO sint idioate ca de altfel toate legile din EU de unde romanii le imprumuta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru relian):

Se gasesc si foarte multi il folosesc, printre ei numarandu-ma si eu. Insa cei care il folosesc trebuie sa circule cu mai multa prudenta cand drumul este acoperit cu zapada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se uzeaza de 5 ori mai repede si nu tin la fel de bine in curbe sau la franare.
Cu un set de Michelin de vara am facut 50.000 si inca mai aveau 2mm pana la martor.
Cu un set de iarna Nokian le-am terminat in 10.000 km adica 2 luni pentru ca nu le-am schimbat la timp.
Cele allseason nu sunt la fel de performante nici iarna nici vara.
Le-am folosit cativa ani si m-am lasat.
Cand aderenta masinii depinde doar de cativa cm patrati de cauciuc este bine sa te gandeti de doua ori inainte sa dai banii.