| bulzz a întrebat:

Care e diferenta dintre diesel si turbo diesel,?

Răspuns Câştigător
| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns:

Motorul otto e motor cu aprindere prin scanteie. pe cand motorul disel e motor cu aprindere prin compresie….la otto se face admisia de aer si de combustibil dupa care urmeaza compresia si apoi scnteia de la bujie care produce explozia din cilindru si il impinge in jos….la diesel mai intai intra aerul in cilindru, apoi se face compresia, dupa asta se face admisia de combustibil si apoi autoaprinderea lui care produce explozia si impinge cilindrul in jos….din cauza asta motoarele Diesel consuma mai putin combustibil decat motoarele Otto. aper ca ai inteles ce am vrut sa zicwinking

| ionutz03 a răspuns (pentru AdrenalinaPuraLaMaXim):

Super ai primit funda... posibil asta iti doreai, dar explicatia la intreabarea pe care a pus-o omul asta unde este? eu nu o vad.
El mai rau, ti-a aruncat repede funda crezand ca l-ai invatat ceva, dar tot varza e la capitolul diese si turbodiesel si apoi va intrebati cand va duceti la service si va intrebati la cati bani mi-a luat cred ca am avut o problema grava...si de fapt ti-a strans un surub banal.
frumoss ce pot sa spun

3 răspunsuri:
| CharlieHarper a răspuns:

Turbo vine de la turbină care are un efect destul de mare la accelerare.

| ZOB a răspuns:

Turbina.