| Ben. a întrebat:

Q c ajuta turbo la 1 motor diesel, sau care e rolul lui la un motor diesel?

Răspuns Câştigător
| kufu a răspuns:

Turbina se foloseste si la motoarele pe benzina, nu doar la cele diesel. Rolul ei este de a creste puterea motorului, prin cresterea presiunii din piston. Cand porneste turbina, aerul este bagat sub presiune in acelasi timp crescand cantitatea de combustibil ce este injectata.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Turbo are rolul de ai mari puterea motorului datorita faptului ca baga aer si grabeste evacuarea de gaze (fum)