| WonderGirl7 a întrebat:

Care e mai ok?
O mașină nou nouta pana in 15.000€ sau una second hand (bmw, mercedes, audi etc) in jurul aceluiași preț sau mai puțin

Răspuns Câştigător
| Gabriel010 a răspuns:

Intrebarea ta e in genul: un logan nou, full option la 15 000 euro sau un audi a4 din 2015 la 15 000 euro? E cu doua taisuri, pentru ca ai dezavantajul marcii de masina in cazul in care iei noua, adica e marca mai putin performanta, cu mai putine beneficii, mai putin durabil samd si in cazul in care iei masina mai veche ai dezavantajul ca e mai veche, purtata, rulata, cu piese mai vechi, nu asa noi samd. Avantaje si dezavantaje.
Cantarind, eu as alege varianta cu " bmw, mercedes, audi etc" pentru ca dezavantajele conferite de aceasta varianta ( piese mai vechi, rulate) sunt mai putin daunatoare decat dezavantajele marcii, pieselor mai putin durabile, mai slabe, samd.
Ca un exemplu, cu un audi a4 din 2015 nu ai nicio problema sa circuli cu 200km/h, in timp ce cu un logan din 2022 circuli cu greu si cu 180km/h. Si daca vei conduce cu 180km/h cu amandoua, ai mult mai multa siguranta facand asta cu un audi a4 din 2015 decat cu un logan din 2022. Chiar si sunetele si reactiile masinilor sunt diferite. Mergand cu un logan cu 180 "pe ora" simti ca si cum s-ar dezmembra ceva din ea, si nu iti confera deloc siguranta in timp ce cu un audi nici nu simti ca ai merge asa, ai avea impresia ca e mai mica viteza. Si in curbe se misca mai bine un audi. Cum spuneam, dezavantajul ca piesele sunt mai vechi decat cele noi nu e simtit la fel de puterni pe cum e simtit dezavantajul pieselor mai slabe, dar mai noi.

61 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de nevoile tale si de posibilitatea de a o intretine.

O masina premium la 15.000 euro inseamna ca in viitorul apropiat va avea nevoie de intretinere... care e scumpa ca la orice masina premium.

Cu o masina noua 3 ani nu prea ai griji

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ceva nou, frumos, 5 ani garantie. Gasesti destule in banii astia. Pina la urma si un Sandero sau Logan e ok, o tii vreo 3 ani si apoi o vinzi cit inca are garantie si nu s-a depreciat prea mult. Sau ceva de pe la VW/Opel/Ford/Renault/Suzuki, din clasa mica-medie.

| Crackman a răspuns:

Ce este nou este nou

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Tu ce preferi sa te dai mare cu ceva ce e mai scump nou, sau sa mergi cu una noua si sa te bucuri de functionarea ei super super bine?

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Ma refer, sa te dai mare cu ceva mai scump( o masina de 50.000 la 20.000 si sa o iei la mana a doua ca nu-ti permiti sau una noua si sa mearga super super bine dar nu sa te dai mare cu ea

| sofisis a răspuns:

Clar o masina noua.

| OmBanal33 a răspuns:

Nou nouta, sau second hand ce are maxim 40.000-50.000 km

| Gabriel010 a răspuns (pentru Gabriel010):

Am raspuns efectiv in variantele astea. Diferenta dintre BMW, Mercedes, Audi si o Dacia este mare. In cazul in care era un Honda din 2015 si un Toyota din 2022 iti recomandam sa o iei pe cea noua, pentru ca diferentele sunt mici intre marci, si "noul" compenseaza.

| WonderGirl7 explică (pentru Gabriel010):

Logan never ever. un gunoi de mașină
Mulțumesc tare mult de răspuns!

| Sofer a răspuns:

Mașina de 2500 euro și mai investesti încă 1500 EUR și ai o mașină perfecta.

| WonderGirl7 explică (pentru Sofer):

De 100 e bine?

| Sofer a răspuns (pentru WonderGirl7):

Nu am zis cu răutate. Dar sunt mașini foarte bune la bani aia și le schimbi la ele ce e necesar și nu ai treaba cu masina aia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din ecperiența mea, mașină nouă.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru WonderGirl7):

Cate loganuri ai detinut pana acum?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce asteptari ai de la acea masina, pe unde te deplasezi si cat esti dispus sa dai pe intretinere.
Pentru mine, mereu e varianta SH-ului performant, care necesita revizii mai complexe. Prefer sa dau de exemplu 5000 de euro pe o masina mai veche, si inca 3000 de euro pe reparatii in decursul a doi ani, ca sa conduc o masina ce a costat 30-40.000 de euro pentru dotarile, siguranta si performantele ei.
15.000 de euro pe un Logan mi se pare aiurea, e o masina depasita tehnic chiar si de masinile de clasa compacta din anii 2000.
Am condus foarte multe Dacii noi, nu isi merita banii. Merg ca niste Trabanturi, mai ales ultimele modele, in 3 pistoane.
Primele doua modele de Logan au fost decente, dar ultimul model deja e o tigaie.
Intretinerea insa e foarte scumpa la Bmw, Mercedes sau Audi, fata de cea a unui Logan.
Poate Audi e mai domestic, fiind doar un VW ascuns, dar celelalte doua te cam rup la service, sunt genul de masina la care platesti 300 de lei doar ca sa se uite un mecanic la ea.
Alternativele reale la Logan sunt marcile precum Opel, Ford, Renault, Skoda, VW, Peugeot, Kia, Hyundai, etc. Sunt mult mai bine proiectate, si iti ofera siguranta, ceea ce Dacia a cam omis.
Caroseriile de la Dacia din 2022 sunt mai slabe dpdv al structurii, decat caroseriile unor masini din anii '90. Ti-o poate confirma orice tinichigiu, unii chiar au filmat ranforsarile inexistente, in timp ce lucrau la Dacii.

| WonderGirl7 explică (pentru suntserios):

Am o mătușa si o prietena care se plâng de mașina aia. nu vreau sa ofensez pe nimeni, nu asta vreau, fiecare cu plăcerile, bugetul lui, dar efectiv când intri înăuntru, gândești ca e plastic. Scaunele sunt ca si de carton.
Comfort aproape spre 0, după părerea mea.
Dețin mitsubishi btw

| WonderGirl7 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Perfect de acord. chiar asta am și precizat.
'' un gunoi de mașină ''
si repet e strict pararea mea
nu am figuri doamne feri, da chiar nu-mi place nimic la Dacia

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru WonderGirl7):

Si la o masina care noua costa vreo 11-12.000 euro ce ai vrea sa obtii daca nu plastice? Adica serios?

Sunt curios de ce se plange matusa si prietena? Poti sa ne spui punctual?

| WonderGirl7 explică (pentru suntserios):

Întrebarea nu era neapărat pentru mine sau de viitorul apropiat. pur si simplu din curiozitate, sa vad într-adevăr care situație e mai ok. ca sa-mi iau o mașină care cât de cât îmi place, trebuie sa mai strâng niște bănuți.
Incă nu e stres, sunt mulțumită cu a mea, dar cine știe, probabil pe viitor, o sa apară modificări.
de prietena mea nu ti pot spune tare multe, dar referitor la matusa, avea un renault nu știu exact ce model, dar clar unul mai vechi si avea in plan sa si ia o noua mașina.
problema era cu soțul, pentru ca el tot insista ca Dacia e cea mai potrivita pentru ei si probabil nici bugetul nu era foarte mare.
nu stiu exact situația, ea merge app zilnic cu mașina la lucru si asa, dar nu este mulțumită. zice ca se simte claustrata, ca scaunul e nu știu cum, se plânge de faptul ca la viteze mari simte trepidații, tot felul.
când i am urcat in mașina, sincer nici eu nu m-am simițit tare bine.
a mea fiind spațioasă cât de cât având altfel de forma, era clar ca existau niște diferențe.
repet, nu vreau sa par într un fel sau altul, dar eu asa mașina clar nu mi-as cumpăra
nu-mi place cam nimic la ea, sincer.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru WonderGirl7):

Deci trăgând linie nu prea știi care ar fi cu adevărat problemele unei Dacii.
E aberant să afirmi "Logan never ever. un gunoi de mașină" din cauză că e scaunul nu știu cum și plasticul nu știu cum în condițiile în care e cea mai ieftina mașină de pe piata.

| WonderGirl7 explică (pentru suntserios):

Pai chiar de aia are specificațiile pe care le are.
nu îmi place si punct.
nu vreau sa se ofenseze nimeni.
daca deții una si te am jignit chiar îmi pare rău, nu am aceasta intenție, dar nu este pentru mine.
pe mine nu ma mulțumește de nicio culoare si gata

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru WonderGirl7):

Nu dețin un Logan.
Nu despre asta e vorba, că ai supărat pe cineva.
Dar ceri sfaturi despre mașină și nu înțelegi niste chestii banale despre cost vs calitate atunci ce rost mai are să îți dăm sfaturi? Plus din start excluzi cea mai buna varianta in bugetul tau deși nu ai nici idee despre mașină dpdv tehnic

| Gabriel010 a răspuns (pentru WonderGirl7):

Cu mare placere! Sa o stapanesti sanatos, indiferent ce masina ti-ai cumpara.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Sofer):

" si ai o masina perfecta" - serios, la 4 000 euro ai o masina PERFECTA? Nu stiu de unde le scot unii, ma faceti sa rad, sincer. "Perfecta" ( in nota definitiei cuvantului) nu e nici la 100 000 euro, daramite la 4 000 euro.
Si ea a pus intrebarea in legatura cu masini la 15 000 euro, de ce ii recomanzi masini "perfecte" mai slabe, la un pret cu mult mai mic nu stiu, dar in orice caz, am ras. Raspunsul ei e pe masura, sincer.

| Gabriel010 a răspuns (pentru Sofer):

"Dar sunt masini foarte bune la bani aia" - si la 15 000 euro sunt mai PROASTE sau cum? M-ai facut curios.

| Gabriel010 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

VW e deja din alta gama fata de Logan. Este "dacia" nemtilor insa diferentele sunt colosale. VW e mai aproape de marcile de lux (bmw, mercedes) decat de dacia. Nu e foarte aproape nici de ele, dar in comparatie cu Dacia ziceam. In rest, cred ca e bine scris. Intre un logan nou din 2022 si un vw passat din 2015 oricand as alege passatul. La orice ora din zi si din noapte. Avantajul noului din logan e nesemnificativ pe langa avantajele pieselor de pe un VW Passat, gradul de siguranta samd.

| Gabriel010 a răspuns (pentru WonderGirl7):

Absolut corect. Am condus si dacii si bmw sau audi. Un bmw din 2003 se simte mai confortabil la 130km/h ( nici nu vorbim de o viteza exagerata, e limita vitezei pe autostrada) decat se simte un logan din 2015 la viteza asta. Personal, am emotii sa conduc un logan la 130km/h ( ce sa mai vorbim de viteze mai mari. Un logan poate ajunge pe la 180-190 insa iti tremura din toate balamalele, aveam un prieten care i-a dat asa, si a trebuit sa o opreasca imediat ca s-a supraincalzit motorul, sa nu mai zic de cum tremura volanul "si toate alea"...)

| Gabriel010 a răspuns (pentru suntserios):

Pai unde a gresit? Intre un logan din 2022 si un audi din 2012 la acelasi pret, alegi loganul? Eufemismul folosit de ea cred ca are justificare. Ideea era despre ce alegi intre 2 masini in aceeasi gama de preturi, la ani diferiti. Mi se pare buna intrebarea ei, chiar foarte buna.

| WonderGirl7 explică (pentru Gabriel010):

Sunt fata, dar mersi

| Gabriel010 a răspuns (pentru WonderGirl7):

Pai "ei" si "ea" am zis. Am recitit sa vad daca am scapat un "el" dar nu vad happy e naspa la TPU ca nu arata la care raspuns mi-ai dat raspuns, asa ca le-am citit pe toate, asa in mare, initial credeam ca mi-ai dat la asta ultimul cu "intrebarea ei". Dar nu am vazut nici la celelalte sa ma adresez cu "el"., frunzarind asa. Daca am omis undeva si am facut-o, imi cer scuze.