| paulp a întrebat:

Care e rolul butonului la frana de mana? adica cand se trage frana de mana cu acel buton apasat si de ce?

Răspuns Câştigător
| Ryder2005 a răspuns:

Cand ridici maneta, pe o roata zimtata vine un fel de pinion care se blocheaza in zimti si se asigura ca din tensiunea cablului de frana, maneta nu se duce inapoi in jos. Cand apesi butonul, acel pinion se ridica din zimti si te lasa sa cobori maneta.

4 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Apesi butonul si cobori maneta, este proiectat pentru dezactivarea accidentala a frainei, ori de copii, butonul fiind destul de greu de apasat.

| FaraNume08 a răspuns:

Pui frana sa nu calci pisica laughing laughing.

| fna a răspuns:

Acel buton este pe post de opritor(siguranta), tine maneta sa nu se lase in jos

| clickerul a răspuns:

Pentru a se evita cazurile în care sa te apeși prea tare pe maneta și din greșeală sa o activezi. Asa, cu buton, o poți da în jos doar atunci când apeși butonul.