| Lolkkk a întrebat:

Vreau și eu 10 mărci de masini fiabile și care nu consumă mult și sunt bune
Idei?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Spune un buget pentru masina in primul rand!
masini care consuma putin sunt multe si ele sunt cele de cilindree mica in general (si ma refer la diesel sau benzina aici nu la hibride), insa nu toate masinile "ieftine" (vechi ca si an de fabricatie) sunt 'bune', conteaza deci bugetul alocat unei masini
diesel sau benzina?
pentru mine cele mai fiabile masini raman japonezele benzinar, toate modelele mai noi (aici pot defini ca modele noi cele fabricate intre 2017-2024) de la honda, toyota, mazda! am japoneza pe care am forjat-o +100k km de noua, am mers ca la Rally cu ea si nu consuma ulei 1 gram...asta pentru fanii diesel care cred ca 4000 RPM/ minut este mult, NU, 7000 RPM/minut este multwinking bineinteles conteaza cum intretii o masina chiar si "banalul" ulei de motor conteaza de unde il cumperi si daca este de calitate sau nuwinking
10 marci nu o sa iti dau
daca cauti diesel, nemtii in special VW este tatic, are cele mai fiabile motoare diesel, special cele produse in anii 2000winking
dar eu nu-s fan diesel!
succes

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacia, Renault, Nissan.
Tesla.
Opel.
Toyota

Pentru altele nu bag mana in foc. Nici Opel nu e perfect, are modele foarte bune si modele naspa.
La fel si VW, Ford, Audi, Skoda, Seat. Poti nimeri una de vis, sau un model care sta stricat 3 saptamani pe luna.

Nu poti judeca masinile dupa marca, trebuie sa aprofundezi problema, sa iei fiecare model in parte, cu fiecare cod motor. Doar asa poti aduna informatii relevante.

| Korkodeln a răspuns:

Cea mai buna idee e sa te uiti la ce au aia care fac taximetrie si "ride sharing" pe firme cu flote mari.

Cocalarul individual poate avea o coaja amarata cu care face taximetrie, dar o firma de oras mare care are 50+ de vehicule in mod clar a facut cercetari in ce priveste fiabilitatea si consumul si a luat ce e mai bun ca statul in garaj la reparatii si consumabile multe scad profitul. Aceeasi chestie si la firmele de inchirieri.

Ideea ca exista undeva ZECE producatori diferiti de masini mai speciali e naiva, sunt in total 3-4 grupuri si fac cam aceleasi lucruri. Sunt poate zece modele diferite care ar fi ceva mai reusite, dar in ultimii ani diferentele nu mai sunt asa mari, la masini second hand conteaza cum a fost intretinuta mai mult decat modelul in sine.

| alexm2004 a răspuns:

1. Toyota
2. Honda
3. Mazda
4. Hyundai
5. Ford
6. Volkswagen
7. Kia
8. Subaru
9. Lexus
10. Nissan