| Gabr137iel a întrebat:

Care e vârsta legală ca să poți conduce o motocicleta tip Motocross?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La antrenamente si competitii (cu acordul parintilor) pe terenul special de antrenament sau de concurs ai voie de la 14 ani.
Pe drumurile publice este in functie de categoria in care se incadreaza. Daca este in categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) iti trebuie varsta de 16 ani si certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Cu permis de subcategoria A1 poti conduce, de la 16 ani, motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cmc si o putere care nu depaseste 11 kW. Cu permis de categoria A poti conduce orice motocicleta, de la 18 ani.