| mihaitza14 a întrebat:

Dela citi ani poti conduce o motocicleta pentru motocross? Daca ai sub 18 iti poti lua permis pentru asa gen de motocicleta?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cross-urile sunt in mare parte neinmatriculate, deci se conduc la competitii autorizate, sau in afara drumurilor publice.
La concursuri participa si copii de 5-8 ani, deci si ei pot conduce asa ceva.
Insa pe drumurile publice, trebuie sa fie dotata corespunzator motocicleta (far, stop, semnalizare, evacuare mai silentioasa). Apoi, in functie de motot, se incadreaza intr-o categorie.
De la 16 ani poti obtine categoriile AM, si A1, care iti permit sa conduci motoare pana in 50cc, respectiv 125cc. Deci, cross-urile pana in 125cc, daca sunt omologate pentru a participa la trafic, pot fi conduse de la 16 ani, cu permisul A1.
Mai sunt categoriile A2 si A, nu stiu exact cum sunt impartite, am impresia ca A simplu (care iti permite sa conduci motociclete peste 1000cc) se poate dobandi abia de la 21 de ani, dupa legislatia de acum.

3 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

De la 16 ani!

Răspuns utilizator avertizat
| ZyReXe a răspuns:

Da,se poate lua permis de ATV sau Moto de la 16 ani parca, cred ca si de la 14 se poate dar pentru dinalea cu capacitate cilinidrica la motor mai mica.