| Sogetsu21 a întrebat:

Care e varsta legala pentru a conduce o motocicleta de motocross? Adica e vreo diferenta fata de o motocicleta normala?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La antrenamente si in competitii sportive, pe pistele amenajate pentru competitie, o poti conduce dupa 14 ani. Pe drumurile publice este in functie de categoria in care se incadreaza. Daca este in categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) iti trebuie varsta de 16 ani si certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Cu permis de subcategoria A1 poti conduce, de la 16 ani, motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cmc si o putere care nu depaseste 11 kW. Cu permis de categoria A poti conduce orice motocicleta, de la 18 ani. Numai bine!

| onoriu a răspuns:

Auzi tati sti cum e treaba... daca are mai mult de 50 de cm2 iti trebuie permis da nu are peste 50 cm2 nu iti trebuie iar daca are peste si o conduci in afara drumului public adica unde faci cros sau pe camp bla bla nu are treaba absolut nimeni cu tine

| Radu2012 a răspuns:

pai are dreptate onoriu, daca mergi pe camp sau pe unde ai tu chef de enduro (nu pe drumuri publice) nu ai probleme daca are sub 50cm2 cred ca iti trebuie catecoria A1 dar din cate stiu astea enduro au 125-250 cm2