| Alexandru15_6349 a întrebat:

Care este diferenta dintre un VW Crafter(lung, pe dublu) si un Mercedes Sprinter 515?

Care merge bine cu mai multa greutate?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cele doua impart aceeasi platforma si in mare parte sunt identice, nu vei sesiza nicio diferenta la caroserie si implicit nici la sarcina utila si alte asemenea.
Diferenta in acest caz o face motorizarea: in timp ce Mercedes ofera de mult motoare Euro5, cei de la VW au mers pe formula euro4+AddBlue=euro5. In plus motoarele de Sprinter sunt renumite pentru fiabilitate. Si ar mai fi de luat in calcul si intervalul de revizii mai mare la Mercedes, la care se adauga distributia pe lant.

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Daca nu te deranjeaza pretul ceva mai mare la Sprinter clar orienteaza spre asta. Daca pretul este problema incearca sa te uiti si la Ford Transit sau Iveco!

regis
| regis a răspuns:

Postare dubla, vezi mai jos.

| Sebby a răspuns:

Mercedes Sprinter 515

| Paul_5223 a răspuns:

Dupa parerea mea as lua sprinteru, pentrc ca tatal meu lucreaza pe unu si transporta carne, asa merge incarcat ca si unu gol nici nu simti.big grin