| Baluna_Andrada_1996 a întrebat:

Care este maximul de puncte care pot fi obtinute la permisul de conducere?

Răspuns Câştigător
| Paulassss a răspuns:

Buna! Maxim 26, minim 22.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de categoria pe care vrei s-o obtii, numarul de intrebari nu este acelasi pentru toate categoriile si nu exista puncte ci doar numarul de intrebari la care trebuie sa raspunzi. Maximul de intrebari este 26.
Conform art.10, alin.2 din Ordinul MAI nr.268/2010, privind examinarea..., cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Proba teoretică cuprinde un număr diferenţiat de întrebări particularizate pentru fiecare categorie, criteriile de promovabilitate fiind următoarele:
  a) pentru categoriile AM, A1, A2 şi A, testul cuprinde 20 întrebări, timpul de soluţionare fiind de 20 minute. Se declară «admis» candidatul care răspunde corect la cel puţin 17 întrebări;
  b) pentru categoriile B, B1, C, C1, Tr, D, D1, Tb şi Tv, testul cuprinde 26 de întrebări, timpul de soluţionare fiind de 30 de minute. Pentru a promova examenul teoretic, candidatul trebuie să răspundă corect la cel puţin 22 de întrebări;
  c) pentru categoriile BE, C1E, CE, D1E şi DE, testul cuprinde 11 întrebări, timpul de soluţionare fiind de 15 minute. Se declară «admis» candidatul care răspunde corect la cel puţin 9 întrebări."

| OldSoul a răspuns:

26/26 maxim, minimul pentru a fii promovat este de 22.

| sosostore a răspuns: